Akcja łączy różne grupy i środowiska. W ramach projektu współpracować będą ze sobą potomkowie rzeszowskich Żydów (In Memory of Jewish Rzeszów), grupa wolontariuszy, która w 2024 roku porządkowała cmentarz z inicjatywy Marty Wójcik, Stowarzyszenie Rajsze oraz mieszkańcy Rzeszowa. Akcja odbywa się przy wsparciu Fundacji Macewa (The Matzevah Foundation) oraz Urzędu Miasta Rzeszowa z podległymi wydziałami, jednostkami i spółkami (Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zarząd Zieleni Miejskiej, Wydział Edukacji, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji), a także Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Do działań włączą się również uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych oraz III Liceum Ogólnokształcącego, którzy wezmą udział w projekcie pod opieką swoich nauczycieli.
Prace na cmentarzu przy ul. Dołowej rozpoczną się we wtorek 22 kwietnia o godz. 9:00. W inauguracji akcji będą uczestniczyć również Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska oraz Filip Szczepański z Komisji Rabinicznej do Spraw Cmentarzy, który przedstawi zasady i reguły obowiązujące podczas wykonywania prac fizycznych na terenie cmentarza żydowskiego.
W dniu 24 kwietnia o godz. 16.00 na cmentarzu odbędzie się religijna uroczystość ekumeniczna upamiętniająca zamordowanych podczas holokaustu Żydów z Rzeszowa i naszego regionu.
Zapraszamy również do udziału w uroczystości upamiętniającej na cmentarzu w dniu 24 kwietnia o godz. 16:00.
Cmentarze żydowskie w Rzeszowie
Do wybuchu II wojny światowej społeczność żydowska w Rzeszowie posiadała i użytkowała trzy cmentarze. Wszystkie zostały zniszczone przez niemieckich nazistów w czasie II wojny światowej, a macewy (nagrobki) zostały usunięte i wykorzystane do różnych celów, np. przy budowie dróg. Dwa najstarsze cmentarze znajdowały się w centrum dzisiejszego Rzeszowa i nie ma po nich żadnego śladu, poza tablicami pamiątkowymi. Nowy cmentarz, który powstał w połowie XIX wieku na tzw. Czekaju czyli przy dzisiejszej ulicy Dołowej, istnieje do dziś i to właśnie na nim będą prowadzone prace porządkowe.
Komentarze