Słów kilka o Światowym Dniu Misyjnym Dzieci
Światowy Dzień Misyjny Dzieci został ustanowiony przez papieża Piusa XII w roku 1950. Celami są głównie łączność duchowa dzieci, objawiająca się m.in. poprzez odbywające się w tym dniu liturgie, które prowadzone są właśnie przez dzieci przebrane w różne stroje m. in. trzech króli lub stroje symbolizujące 5 kontynentów. Ma to także na celu podkreślenie Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które swojego początku sięga roku 1843, natomiast zapoczątkowanego we Francji. Był to pomysł biskupa Karola de Forbin-Jansona, który chciał uratować dzieci pochodzące z Chin przed śmiercią głodową. Koncepcję stworzenia Stowarzyszenia Świętego Dziecięctwa Pana Jezusa, taka była bowiem początkowa nazwa, zainicjowała Paulina Jaricot, założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary, wraz z ks. Filipino de Riviere. Cała trójka po rozmowie wpadła na pomysł zaangażowania chrześcijańskich dzieci do pomocy swoim dalekim rówieśnikom poprzez modlitwę i wpłatę niewielkiej darowizny na ten cel. Rodzice na początku byli pesymistycznie do tego nastawieni, ale szybko zmienili oni zdanie, bowiem tak wielki entuzjazm dzieci i ich wychowawców zaowocował bardzo pozytywnymi skutkami. Przedsięwzięcie to sprawiło finalnie, że pomoc otrzymały miliony dzieci. Przykładowo w latach 1842-1922 przed śmiercią głodową uratowano ok. 2 mln chińskich dzieci.Papież Pius XI natomiast, doceniając działania Stowarzyszenia szybko podniósł je do papieskiej rangi.

Dzień wtulania się pretekstem do tego aby kogoś przytulić
Pozytywnych skutków przytulania się jest mnóstwo. Zaczynając od wzmocnienia układu odpornościowego, poprzez obniżenie kortyzolu, na budowaniu mocniejszych więzi z drugim człowiekiem skończywszy. Jest to ważny element funkcjonowania ludzkiego, potrzebny w celu zachowania zdrowia. Nieżyjąca już od 36 lat psychoterapeutka amerykańska Virginia Satir powiedziała kiedyś, że my ludzie:
„Potrzebujemy czterech uścisków dziennie, aby przetrwać; ośmiu uścisków dziennie do prawidłowego funkcjonowania; 12 uścisków dziennie dla zapewnienia rozwoju.”
To stwierdzenie rzecz jasna jest tylko stwierdzeniem, nie ma ono potwierdzenia naukowego, natomiast do myślenia i tak powinna dać ilość badań prowadzonych nad znaczeniem fizycznego kontaktu, bowiem było ich wiele.
Jeśli ktoś ma w domu ukochanego zwierzaka, to też z pewnością nie trzeba mu tłumaczyć jak pozytywne w skutkach jest przytulenie się do niego. Bowiem udowodniono, że przytulanie się do psa powoduje znaczny wzrost oksytocyny nie tylko u człowieka lecz także u naszego czworonoga, tak samo jeśli chodzi o koty, to każdy kociarz/kociara wie, że nie ma nic lepszego jak ocierający się o twoje nogi mruczek, po ciężkim dniu, który prosi aby wziąć go na ręce i wyściskać.
A jeśli nie mamy w ogóle lub aktualnie nie mamy takiej możliwości przytulić się do kogoś z rodziny, partnera/ki lub zwierzaka to co robić? Odpowiedz jest prosta: samomiłość. Polega ona na tym, że w trudnych chwilach sam/a siebie obejmujesz z wielką czułością i mówisz do siebie kojące słowa. Wyłączasz w sobie tę oceniającą część siebie i starasz się być dla siebie wyrozumiała/y, dać sobie czas i przestrzeń aby się wyciszyć na chwilę i uspokoić skołatane nerwy. Uprawianie samomiłości bardzo pomaga podnieść nam akceptacje w stosunku do samych siebie, lepiej zrozumieć nasze aktualne potrzeby, a także może podnieść nasze poczucie własnej wartości.
Przytulanie się do drzew. Czy to coś daje?
Chyba każdy kiedyś słyszał w swoim życiu, że przytulanie się do drzew ma leczniczą moc. Niech pierwszy rzuci kamieniem kto nigdy nie był na wycieczce szkolnej w lesie w podstawówce, gdzie nie kazano mu się przytulać do drzewa. Chyba każdy choć raz w swoim życiu doświadczył czegoś takiego. Ile jest jednak w tym prawdy? Współcześnie, zwolennicy tej metody twierdzą, że jak najbardziej jest ona skuteczna. Ma tu znaczenie bowiem wybór drzewa, ponieważ każde inaczej oddziałuje na nasz organizm. Kiedy już wybierzemy odpowiedni rodzaj to wystarczy przylgnąć czołem, dłońmi i stopami do drzewa, zastygnąć tak przez chwilę i zobaczyć co się będzie działo. Są nawet specjalne kursy, które uczą w jaki sposób nawiązywać kontakt z drzewami. Jest to świetna opcja dla osób zmęczonych cywilizacją, szukających uleczenia drogą powrotu na łono natury. A jeśli chodzi o rodzaje drzew i ich właściwości lecznicze to:
Buk – jeśli mamy problemy z koncentracją przytulenie się do buka będzie idealnym rozwiązaniem. Od razu wróci nam zdwojone pokłady skupienia do poszczególnych zadań, a także buk okaże się pomocny w przypadku problemów z nieśmiałością czy w poszukiwaniu inspiracji
Dąb – W szczególności przytulić się do niego powinny osoby znajdujące się w stanie rekonwalescencji, bowiem dąb pomaga przyśpieszyć powrót do zdrowia, wspomaga również zredukować stres, a także przydatny jest w przypadku kiedy nasze ciało i psychika są osłabione
Topola – jeśli ktoś nie wie jakimi ścieżkami ma podążać niech się przytuli do topoli, a być może odkryje nowe ścieżki, którymi warto podążać, topola pomaga także w momencie, kiedy przeżywamy zawód miłosny
Lipa – kwiaty tego drzewa wykorzystuje się pomocniczo w leczeniu przeziębień, to drzewo uważane jest za ochronne, pobudza prawą półkulę mózgu odpowiedzialną za kreatywność
Brzoza – działa bardzo dobrze w celu ochłodzenia emocji, a także jeśli nie wiemy co chce nam podpowiedzieć intuicja, brzoza bardzo pomaga wsłuchać się w jej głos
Jodła – pomaga w momencie odczuwanej zazdrości i w jest korzystne kiedy mamy problem w uporaniu się z trudnymi emocjami
Wierzba – ma bardzo dobre działanie rozkurczowe, na wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe, a także pomaga się uspokoić
Akacja – jeśli ostatnio doskwiera nam przemęczenie związane z nadmiarem pracy i obowiązków, przytulenie się do akacji doda nam siły i energii do życia.
.png)
Dzień Filatelisty
Filatelistą określa się osobę, której hobby to zbieranie znaczków pocztowych, kartek oraz pocztówek. W Polsce istnieje Polski Związek Filatelistyki zrzeszający tego typu osoby. O dziwo jest to bardzo modne zajęcie, którym zajmują się coraz częściej osoby młode. Duża wartość, którą posiadają znaczki, nie tylko ta kolekcjonerska, ale także finansowa sprawia, że potrzebna jest duża wiedza specjalistyczna, aby ocenić walory danego znaczka. Jeśli chodzi o przechowywanie natomiast to należy je wkładać do specjalnych albumów lub klisz, ze względu na to, że celuloza posiada większą skłonność do utleniania się na wolnym powietrzu. Oczywiście wszystkie czynności należy przeprowadzać z należytą ostrożnością. Poczta Polska świętuje Dzień Filatelisty. Wydawnictwa Filatelistyczne upamiętniają najważniejsze wydarzenia historyczne tworząc różnego rodzaju emisje. W tamtym roku było to np. „160. rocznica Powstania Styczniowego” czy „Złamanie szyfru enigmy”. A w tym roku będą to m.in. emisje „Ptaki polskich parków” czy „Gwiazdy polskiej muzyki”. Chcesz dołączyć? Możesz to zrobić! Jeśli miałbyś pomysł na temat znaczka, to możesz to zrobić, ale musisz zgłosić go z dwuletnim wyprzedzeniem. Poczta Polska rozpatrzy i zarekomenduje ministrowi właściwemu do spraw łączności Twój pomysł do planu emisji na dany rok, a Minister określi plan emisji na dany rok do dnia 31 marca roku poprzedzającego. Temat też musi mieć określone kryteria. Może to być temat związany ze: sportem, kulturą, historią, religią, jakimś jubileuszem, społeczeństwem lub też przybliżający historię wybitnych postaci.
.png)
Komentarze