Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Spotkanie autorskie ze Stefanem Chwinem

Spotkanie autorskie ze Stefanem Chwinem
Grafika promująca spotkanie ze Stefanem Chwinem

Już 28 czerwca, czyli za równo tydzień odbędzie się spotkanie autorskie ze Stefanem Chwinem. Będzie on również promował książkę "Wolność pisana po Jałcie". Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00 w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na ul. Sokoła 13. Wstęp jest wolny.



Stefan Chwin – profesor zwyczajny nauk humanistycznych, powieściopisarz, krytyk i historyk literatury, a także eseista i grafik. Laureat nagród na najważniejszych festiwalach literackich i kulturalnych w Polsce i za granicą. Nagrodzony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (2002), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008) czy Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku (2013). Członek Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz kolegium redakcyjnego „Kwartalnika Artystycznego”.*


*Nota biograficzna dostępna na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego





Konferencja w Jałcie ustaliła ostateczny kształt polskich granic i przypieczętowała wepchnięcie naszego kraju w ramiona wschodniego mocarstwa. Jej skutki odczuwamy właściwie aż do dziś niemal w każdym aspekcie naszego życia. W swojej najnowszej książce Stefan Chwin przygląda się Polsce pojałtańskiej i jej mieszkańcom, którzy po wielu latach walki o wolność nie bardzo wiedzą, co począć ze swoim zwycięstwem. Książka ta łączy głęboki namysł nad skomplikowanymi kolejami dwudziestowiecznej historii z wyczuciem paradoksu dziejów, który pewnie nigdy już nas nie opuści. Jej autor poszukuje więc w polityce i literaturze śladów pojałtańskiego pesymizmu, objawiającego się przekonaniem, że komuna nigdy się nie skończy. Udowadnia, że Stalin przygotował grunt pod powstanie Unii Europejskiej. Przesuwa datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Sugeruje, że MTV powinno dostać Pokojową Nagrodę Nobla. Podpowiada, o czym w Polsce lepiej głośno nie mówić. Ujawnia, czego tak naprawdę się boimy. Pyta, jak wyzwolić się od Polski.


dr Piotr Sitkiewicz, literaturoznawca



Info i grafika: WiMBP w Rzeszowie


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów