Kaliber 44 i Serhii Babkin – trzeci ogłoszony kolektyw
Kolektywy to serce Koncertu Głównego – unikalne duety artystyczne, które łączą muzyków z różnych światów i kultur. Trzeci ogłoszony kolektyw tworzą: Kaliber 44 – kultowa formacja hip-hopowa z Polski, oraz Serhii Babkin – charyzmatyczny ukraiński artysta, znany zarówno z solowej działalności, jak i występów w duecie 5’nizza.
Kaliber 44 to zespół, który od lat 90. niezmiennie wyznacza kierunki rozwoju polskiego hip-hopu. Ich styl – określany mianem „psychorapu” – łączy poetycki, często psychodeliczny przekaz z bezkompromisowym brzmieniem. Debiutancki album Księga Tajemnicza. Prolog zapoczątkował nową erę w polskiej muzyce miejskiej, a kolejne krążki, jak W 63 minuty dookoła świata czy 3:44, przeszły do historii jako kamienie milowe gatunku. Dziś Kaliber 44, prowadzony przez braci Michała „Jokę” i Marcina „AbradAba” Martenów, pozostaje jednym z najważniejszych głosów na scenie – odważnym, świadomym i wiernym swoim korzeniom.
Serhii Babkin to artysta wszechstronny – muzyk, wokalista, autor tekstów, aktor teatralny i filmowy. Zdobył serca publiczności jako połowa legendarnego zespołu 5’nizza, a jego kariera solowa przyniosła wiele radiowych przebojów w Ukrainie. Był jurorem programu The Voice, występował w Dancing with the Stars, a jego twórczość – zarówno ta rozrywkowa, jak i zaangażowana – porusza tematy tożsamości, wolności i miłości. W swoim najnowszym utworze „127МА” oddaje hołd żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy, tworząc poruszający muzyczny dokument z udziałem archiwalnych nagrań wojskowych.
To spotkanie dwóch silnych osobowości – legendy i narratora – będzie muzyczną opowieścią o przeszłości, współczesności i nadziei. Ich wspólny występ stanie się nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale także symbolicznym głosem pokoleń – artystów, którzy nie boją się stawiać pytań i mówić o rzeczach ważnych.
Wschód Kultury – przestrzeń twórczego dialogu
Festiwal Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Estradę Rzeszowską oraz Miasto Rzeszów, to przestrzeń współpracy i wymiany pomiędzy krajami Unii Europejskiej a państwami Partnerstwa Wschodniego. Muzyka, teatr, sztuki wizualne, film, taniec, fotografia i debata publiczna tworzą razem interdyscyplinarną platformę, która celebruje różnorodność i buduje mosty międzykulturowe.
W ramach festiwalu odbędzie się Koncert Główny – złożony z Koncertu Otwarcia oraz Koncertu Kolektywów – a także dziesiątki wydarzeń rozgrywających się w przestrzeni miejskiej Rzeszowa. Od site-specificowych instalacji, przez koncerty alternatywne i wystawy, po działania performatywne – Rzeszów na kilka dni stanie się artystycznym centrum Polski.
Kultura językiem prezydencji – solidarność, młodość, innowacja
Koncerty finałowe są symbolicznym zwieńczeniem kulturalnego programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Niosą ze sobą przesłanie solidarności, otwartości, dialogu międzykulturowego oraz wspólnego budowania przyszłości. W centrum wydarzeń znajduje się młode pokolenie twórców – autentyczne, bezkompromisowe i odważne w stawianiu pytań.
Finałowe koncerty w Rzeszowie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Bydgoszczy będą podsumowaniem najważniejszych idei prezydencji – wyrażonych poprzez sztukę i muzykę.
Wstęp wolny – zaproszenie otwarte
Koncert Główny w ramach Finału prezydencji, który odbędzie się 27 czerwca o godz. 20:00 w Rzeszowie, jest wydarzeniem otwartym i bezpłatnym. Zapraszamy mieszkańców Rzeszowa, regionu, całej Polski oraz gości z zagranicy do wspólnego świętowania w duchu jedności i współpracy ponad granicami.
Komentarze