Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama APDOMI - Zamieszkaj jak lubisz!
Reklama Drukarnia Rzeszów

Kolejne ofiary oszustów internetowych. 32-latek stracił 400 tysięcy złotych, a 69-latek prawie 50 tysięcy

W ostatnim czasie rzeszowscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw. Były to oferty internetowe, w których przestępcy oferowali łatwy i szybki zysk. Niestety, w efekcie 32-latek stracił 400 tysięcy złotych, a 69-latek prawie 50 tysięcy złotych.
Kolejne ofiary oszustów internetowych. 32-latek stracił 400 tysięcy złotych, a 69-latek prawie 50 tysięcy

Źródło: Pixabay.com/zdjęcie poglądowe

Historia oszukanego 32-latka rozpoczęła się w sierpniu 2024 roku. Mężczyzna przeglądając Internet natrafił na ogłoszenie oferujące możliwość pomnożenia swoich pieniędzy. Zainteresowany kliknął link, który przekierował go do formularza zgłoszeniowego. Na jego zgłoszenie odpowiedział telefonicznie nieznajomy, który wytłumaczył mu jak działa giełda kryptowalut. W jego imieniu uruchomił portfel kryptowalutowy, na który 32-latek wpłacił początkowo 500 złotych.

Na przestrzeni kolejnych miesięcy mieszkaniec Rzeszowa był tak manipulowani przez oszustów, którzy zapewniali go o ciągłej potrzebie wpłacania środków na wirtualny portfel, że ten w efekcie wpłacił 400 tysięcy złotych. Niestety, gdy zrozumiał, że cała sytuacja to oszustwo, było już za późno, a wpłacanych pieniędzy nie można było odzyskać.

W podobny sposób został oszukany inny mieszkaniec Rzeszowa, którego zainteresowało internetowe ogłoszenie na temat obligacji jednego ze znanych koncernów. 69-latek wypełnił formularz, na który odpowiedział fałszywy makler. Dalej niestety sprawy potoczyły się podobnie, jak w pierwszym przypadku. 

Celowo wprowadzany w błąd rzeszowianin wpłacił na nieznane rachunki bankowe ponad 46 tysięcy złotych.

Rzeszowscy policjanci apelują i przypominają, jak nie dać się naciągnąć internetowym oszustom:

  • Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne
  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
  • Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w Internecie o tym podmiocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz;
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swoich dokumentów;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów