Co to jest sankcja kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego to mechanizm, który umożliwia konsumentom odzyskanie kosztów kredytu w sytuacji, gdy doszło do określonych naruszeń ze strony banku.
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim art. 45 w przypadku naruszenia przez kredytodawcę określonych przepisów konsument – po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia – zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.
W sytuacji, gdy kredytodawca w umowie nie określił zasad i terminów spłaty, konsument może zwrócić kredyt w równych ratach płatnych co miesiąc od dnia zawarcia umowy.
Gdyby umowa o kredyt konsumencki nie przewidywała terminu spłaty, kredytobiorca musi spłacić swoje zobowiązanie w terminie:
pięciu lat – w przypadku kredytów konsumenckich do wysokości 80 000 zł;
dziesięciu lat – w przypadku kredytów konsumenckich powyżej 80 000 zł.
Celem regulacji jest ograniczenie nieuczciwych praktyk instytucji finansowych w zakresie zawierania umów kredytu z konsumentami.
Korzyści finansowe dla kredytobiorcy
Możliwość zwrotu jedynie pożyczonego kapitału to istotna korzyść dla kredytobiorcy. Dzięki temu nie ponosi on kosztów związanych z odsetkami, prowizjami ani innymi opłatami, co znacząco zmniejsza całkowity koszt kredytu.
Kwota zwrotu może być znacząca, a odzyskane środki mogą realnie poprawić sytuację finansową konsumenta, zwłaszcza jeśli miał trudności ze spłatą zobowiązania. Dodatkowo takie rozwiązanie zwiększa świadomość kredytobiorców na temat ich praw w relacjach z bankami, co pomaga unikać niekorzystnych warunków kredytowych w przyszłości.
W jakich sytuacjach kredytobiorca może ubiegać się o SKD?
Możliwość skorzystania z tego rozwiązania jest uzależnione od spełnienia warunków dotyczących daty zawarcia umowy, kwoty i przeznaczenia kredytu, zabezpieczenia oraz czasu trwania umowy:
umowa musi być zawarta po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim, czyli po 18 grudnia 2011 roku;
wartość kredytu nie może przekraczać 255 550 złotych;
środki muszą być przeznaczone na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą;
w umowie nie może być zabezpieczenia w formie hipoteki na nieruchomości;
uprawnienie to przysługuje kredytobiorcy od momentu zawarcia umowy i wygasa po upływie roku od jej zakończenia.
W związku z umową musi dodatkowo dojść do określonych naruszeń przepisów. To między innymi:
niewypełnienie obowiązku zawarcia umowy w formie pisemnej albo innej formie szczególnej;
brak określenia w umowie kluczowych parametrów, takich jak rodzaj kredytu, całkowita kwota zobowiązania, czas trwania umowy, termin wypłaty, RRSO czy zasady spłaty;
przekroczenie dopuszczalnego poziomu pozaodsetkowych kosztów kredytu.
O naruszeniach uprawniających do skorzystania z SKD można mówić zarówno, gdy wymienione obowiązki nie zostały w ogóle spełnione, jak i kiedy bank zrobił to niewłaściwie.
W jakich bankach można walczyć o zwrot?
Zwrot kosztów jest możliwy w przypadku różnych banków, o ile zostały spełnione wymienione powyżej warunki.
Analizy przeprowadzone przez naszą Kancelarię wskazują, że kredytobiorcy mogą znaleźć naruszenia w umowach wielu czołowych instytucji finansowych działających na terenie naszego kraju. Jako przykład można podać m.in.:
Alior Bank,
BNP Paribas,
Credit Agricole,
Citi Handlowy,
Millennium,
Nest Bank,
Santander Consumer Bank,
Pekao S.A.,
PKO BP,
VeloBank.
Jak odzyskać koszty kredytu?
Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o zwrot kosztów? Skontaktuj się z naszą Kancelarią https://kancelariabutny.pl/ i przekaż swoją umowę do analizy.
Proces skorzystania z SKD obejmuje:
Rozpoznanie naruszeń – zweryfikujemy treść umowy i zidentyfikujemy błędy, których dopuścił się bank.
Skierowanie oświadczenia do banku – jeśli doszło do naruszeń, złożymy do banku oświadczenie.
Złożenie pozwu do sądu – gdy bank odmówi pozytywnego rozpatrzenia reklamacji, wniesiemy pozew do sądu i będziemy reprezentować Cię w procesie.
Zwrot kosztów – jeżeli roszczenie zostanie uznane przez sąd, bank zostanie zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranych kosztów związanych z kredytem.
Możliwość zwrotu kosztów to ważne narzędzie w rękach konsumentów, które daje szansę na spłatę jedynie kapitału kredytu. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie działania mogą zostać podjęte w Twojej sprawie, skontaktuj się z naszymi Adwokatami i omów szczegóły.