Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama APDOMI - Zamieszkaj jak lubisz!
Reklama Drukarnia Rzeszów

Torebka z warana i pytona w bagażu kierowcy na granicy

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli torebkę ze skór warana i pytona. To pierwsza w tym roku udaremniona próba nielegalnego przewozu przez granicę produktu wykonanego z gatunków objętych ochroną.
Torebka z warana i pytona w bagażu kierowcy na granicy

Źródło: KAS

Podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej natrafili na torebkę wykonaną ze zwierzęcych skór. Przedmiot został znaleziony w bagażu przewożonym przez 26-letniego kierowcę busa.

Jak ustalili funkcjonariusze, torebka została wykonana ze skóry warana i węża należącego do gatunku pytonów, objętych ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Mężczyzna nie posiadał zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. W związku z naruszeniem przez kierowcę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania.

 

Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS

W 2024 r. na podkarpackich przejściach granicznych, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili 50 przypadków nielegalnego przewozu przez granicę gatunków roślin lub zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów.

Łącznie zabezpieczono ponad 5700 okazów, m.in. odzież i galanterię wykonaną ze skór chronionych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, balsamy i leki zawierające pochodne z chronionych gatunków, spreparowane ptaki a także żywe okazy - wśród nich między innymi serwal sawannowy oraz papugi. 

 

Przewóz przez granicę okazów CITES

Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z UE okazów CITES jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Ograniczenia w przewozie przez granicę chronionych roślin i zwierząt, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.

Co nazywamy okazem, jakie gatunki są zagrożone wyginięciem, jak uzyskać odpowiednie dokumenty, co obejmuje kontrola? Więcej informacji dostępnych jest na stronie podatki.gov.pl.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze