Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Torebka z chronionego węża na przejściu w Medyce

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce, podczas kontroli samochodu osobowego, natrafili na torebkę wykonaną ze skóry chronionego węża. Towar próbowała nielegalnie przewieźć przez granicę obywatelka Ukrainy.
Torebka z chronionego węża na przejściu w Medyce

Źródło: KAS

Torebka została znaleziona przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli samochodu osobowego na przejściu granicznym w Medyce. Przedmiot znajdował się w bagażu podróżnej, która wjeżdżała do Polski z Ukrainy. Jak ustalili funkcjonariusze SCS z podkarpackiej KAS, torebka została wykonana ze skóry węża z rodziny pytonów (Pythonidae spp), objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. 

Kobieta nie posiadała zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. W związku z naruszeniem przez kobietę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali towar do dalszego postępowania.

 

KAS chroni zagrożone gatunki

Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej, jak i wywóz z Unii Europejskiej okazów roślin i zwierząt będących lub pochodzących z gatunków zagrożonych wyginięciem możliwy jest na podstawie wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Co nazywamy okazem, jakie gatunki zagrożone są wyginięciem, jak uzyskać odpowiednie dokumenty oraz co obejmuje kontrola- na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w informacji: CITES- gatunki zagrożone wyginięciem.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów