Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Opowieść o pierwszych właścicielach Rzeszowa. Spotkanie z Szymonem Jakubowskim

Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego zaprasza do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie nawykład dziennikarza i publicysty historycznego Szymona Jakubowskiego „ „Jan Pakosławic i jego potomkowie. Opowieść o pierwszych właścicielach Rzeszowa”. Spotkanie rozpocznie się 20 czerwca 2024 r., godz. 18.00 w budynku głównym WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13.
Opowieść o pierwszych właścicielach Rzeszowa. Spotkanie z Szymonem Jakubowskim

Źródło: Materiały prasowe organizatora

Gość spotkania opowie o historycznych początkach Rzeszowa w kontekście rodu Rzeszowskich, który władał miastem faktycznie przez ponad 200 lat. Będzie to prawdziwa podróż w przeszłość, przedstawiona w sposób ciekawostkowy i gawędziarski. 

Szymon Jakubowski jest dziennikarzem z ponad trzydziestoletnim stażem, regionalistą, publicystą historycznym. W 2012 roku stworzył portal podkarpackahistoria.pl, na bazie którego dwa lata później powstało popularne czasopismo „Podkarpacka Historia”. Jest współautorem publikacji „Popiół i zamęt. Wspomnienia dziennikarzy” (2015) i „Śladami Austro-Węgier” (2018). Wydał również reporterską książkę „Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka” (2019), pitaval „Byk, Maczuga i inni” (2021) oraz zbiór tekstów „W galicyjskim Rzeszowie” (2021). Od lat aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Historycznym, współzakładał Stowarzyszenia Rajsze, którego celem jest pielęgnowanie pamięci o dawnym, żydowskich mieszkańcach Rzeszowa. Za swoją działalność i publicystykę był wielokrotnie nagradzany, m.in. tytułem Podkarpackiego Dziennikarza Roku 2005, dwukrotnie nagrodami województwie w dziedzinie kultury, medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości czy nagrodą prezydenta Rzeszowa. 

Organizator przedsięwzięcia - Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego zajmuje się ochroną i badaniem dziedzictwa archeologicznego w południowo-wschodniej Polsce. Prowadzi wykopaliska, dokumentację zabytków oraz prace konserwatorskie współpracując z instytucjami naukowymi i muzeami. Jej celem jest nie tylko odkrywanie i badanie przeszłości, ale także edukacja i popularyzacja wiedzy o dziedzictwie archeologicznym. 

Wydarzenie odbędzie się dzięki dofinansowaniu, które Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego otrzymała z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach „Całorocznej działalności kulturalnej 2024” - zadanie „Historia i kultura starego Rzeszowa”.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów