Podpisanie dokumentów odbyło się 5 kwietnia. - Dziś Rzeszów otrzymał można powiedzieć bardzo ważny prezent. Udało się podpisać umowę na przekazanie terenu dla Rzeszowa, który będzie służył wszystkim mieszkańcom. Teraz będziemy mogli przygotować się do sięgnięcia po środki z KPO na ekologiczne inicjatywy – podkreślił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. - Decyzja o tym, dzięki Pani Dyrektor, zapadła w ekspresowym tempie – zaznaczył zwracając się do Jolanty Kaźmierczak, kiedyś wiceprezydent, a obecnie dyrektor oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Rzeszowie.
– To działanie zapoczątkowałam, gdy byłam wiceprezydentem i nie przypuszczałam, że kiedyś z drugiej strony będę miała zaszczyt je finalizować – przyznała dyrektor Kaźmierczak.
Co powstanie na nowej działce? Budynek magazynowy ze szczelną posadzką do czasowego gromadzenia odpadów. Obok stanie punkt napraw i ponownego użycia, w którym przyjmowane będą m.in.: sprzęt AGD, mały i duży sprzęt RTV, rowery, meble, odzież i obuwie, narzędzia, pamiątki, zabawki. Wybudowany zostanie również budynek biurowo-socjalny z zapleczem sanitarnym dla obsługi Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Sprawny rozładunek zapewni rampa najazdowa z zadaszeniem, zaopatrzona w 8 kontenerów do selektywnego gromadzenia odpadów. Oprócz tego wybudowane zostaną: place składowania kontenerów; waga najazdowa; place manewrowe, drogi wewnętrzne i parkingi.
Powstanie też Centrum Edukacji Ekologicznej. To tutaj prezentowane będą multimedialne wystawy, interaktywne gry i animacje, infografiki, ciekawostki z zakresu gospodarki odpadami, recyklingu, itp. atrakcje przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży.
Realizacja inwestycji rozpocznie w 2025 roku, a zakończy w 2032 roku. Dotąd Gmina Miasto Rzeszów nie miał możliwości realizacji tych zaplanowanych zamierzeń, ponieważ brakowało na nie odpowiednich terenów.
ŹRÓDŁO: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
Komentarze