Lody od pokoleń – czyli trochę o historii lodów
Słodkie, zimne oraz rozpływające się w ustach – tak większość ludzi opisałaby właśnie lody. Ale skąd się one wywodzą? Pierwsze przesłanki już na temat lodów, pojawiły się już prawdopodobnie około 5 tysięcy lat temu w starożytnych Chinach. Koncepcja, że lody pochodzą właśnie z Chin powstała dlatego, że znany ówcześnie podróżnik Marco Polo, gdy powrócił do Europy ze swej podróży do Państwa Środka, przywiózł wtedy ze sobą właśnie trochę lodów. Istnieją też inne wzmianki o tym jak powstały lody. Według nich lody mogły jeszcze pochodzić z Persji, ponieważ w kronikach z 550 r. p.n.e. odnaleziono opis przysmaku o zmrożonej formie. Istnieją przypuszczenia, że mogły to być właśnie lody. Kolejna wzmianka mówi o Starożytnej Grecji, ponieważ tam, około 500 r. p.n.e. podobno tworzone orzeźwiające napoje z lodem, co z kolei było wyraźnie negowane przez Hipokratesa. Lody mogły powstać także w cesarstwie Rzymskim czy krajach arabskich. W tym pierwszym wypadku przypuszcza się, że wobec cesarz Neron wytworzył pierwszy sorbet, do którego produkcji użył takich składników jak: lód z Apeninów, miód oraz wino. W tym drugim wypadku zaś posłużono się dla przykładu historią. Wynika z niej, że to Arabowie są właśnie odpowiedzialni za przyswojenie receptury sorbetów, którą później przekazali Sycylijczykom. Żadna z wersji nie jest pewna, lecz dla konsumentów nie jest ważne kto pierwszy odkrył lody, a fakt, że one istnieją w ogóle i mogą się oni delektować ich smakiem.
Lody rzemieślnicze – co to, dostępne smaki oraz gdzie się po nie wybrać w Rzeszowie?
Cechą charakterystyczną lodów rzemieślniczych jest przede wszystkim brak chemicznych dodatków, które dodaje się do lodów kupnych w sklepach, aby mogły stać dłużej w sklepowych lodówkach. Poza naturalnością, ważnym aspektem jest na pewno brak ich napowietrzania podczas procesu wytwarzania, a także konsystencja, która, dla konsumentów, już przy pierwszym spróbowaniu „wyczuwalnie” różni się od lodów sklepowych. Składniki używane do produkcji lodów rzemieślniczych są często również bardzo lokalne, a smaki specyficzne. Od klasycznych śmietankowych lodów po te o smaku pomidorowym, grzybowym czy połączeniu takich smaków jak marchewka i cytryna. Wszystkie jednak, niezależnie od oferowanych smaków, zachwycają konsumentów i sprawiają, że chcą oni wracać po tego typu lody. Gdzie zatem w Rzeszowie się po nie wybrać? Na mapach Rzeszowa znajdzie się kilka takich miejsc, gdzie można pójść w celu skosztowania naturalnych lodów. Oto 3 wybrane miejsca godne odwiedzenia:
- Lodotwórca – lokal ten mieści się przy ulicy Kreczmera 6/2 w Rzeszowie. Kuszą oni naturalnością i niezwykłymi smakami, takimi jak: daktylowy, z płatków bułgarskiej róży czy crème brulee. Są oni otwarci od poniedziałku do soboty, w godzinach od 12:00 – 18:00 oraz w niedzielę od 11:00 – 19:00 i serdecznie zapraszają wszystkich koneserów!
- Lody Paradiso – lokal ten znajduje się przy ulicy Leskiej 4 w Rzeszowie. Otwarci są oni w godzinach od 09:00 – 20:00. Od poniedziałku do niedzieli. Charakteryzują się nutką włoskości w swoich wyrobach. Oprócz lodów w ich ofercie znajdzie się również kawa czy ciasta. Lody ich zaś są własnej produkcji, zatem cechuje je naturalny smak, który z pewnością każdemu przypadnie do gustu.
- Lody Tradycyjne Adam Machowski 1948 – lokal ten umiejscowiony jest przy ulicy Ofiar Katynia 15. Godziny otwarcia, w których można przyjść i zakosztować lodowych specjałów, są to godziny od 10:00 – 20:00. Od poniedziałku do niedzieli. Opinie zadowolonych klientów, które można przeczytać na stronie tego lokalu mówią sam za siebie, odnośnie tego, dlaczego warto tam przyjść. „Bardzo dobre lody, jak dawniej” – to podsumowanie najczęstszych opinii. Do tego miejsca więc na pewno powinno się przynajmniej raz wybrać!
Komentarze