Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Długie obrady XCIII Sesji Rady Miasta

Wczorajsza XCIII Sesja Rady Miasta Rzeszowa zapisała się w historii jako jedna z najbardziej intensywnych i długotrwałych. Podczas obrad radni podjęli dyskusję nad rekordową liczbą punktów i uchwał, które niekiedy wzbudzały emocje i sprawiały, że dyskusje były czasami burzliwe. Praca trwała do późnych godzin wieczornych. Sesja zakończyła się ostatecznie przyjęciem szeregu uchwał, które mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju miasta.
Długie obrady XCIII Sesji Rady Miasta

Źródło: Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Nowe plany dla miasta

W programie Rynek 1 pytaliśmy naszych gości o najważniejsze punkty z wtorkowej debaty. Uczestnicy jednomyślnie podkreślili, że kluczowym elementem ostatniej Sesji było przyjęcie uchwał dotyczących przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania. Na ostatniej Sesji było przyjętych kilka takich uchwał, które docelowo mają chronić nasze miasto przed chaotyczną zabudową, a prowadzić do zrównoważonego planistycznego rozwoju. 

Co dalej z pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej z Placu Ofiar Getta? 

Podczas sesji radni mieli podjąć decyzję w sprawie przeniesienia pomnika Wdzięczności Armii Radzickiej z Placu Ofiar Getta na cmentarz przy ulicy Podkarpackiej. Jednak ostatecznie uchwała została skierowana do odpowiedniej komisji celem dalszych dyskusji. Pomnik, poświęcony czerwonemu okupantowi, stanowi problem dla miasta od kilku lat, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, która nakazuje usunięcie takich symboli z przestrzeni publicznej. Wcześniej radni rozważali przeniesienie pomnika na cmentarz żołnierzy Armii Radzickiej przy ulicy Lwowskiej, ale ta opcja została wykluczona przez specjalnie powołany zespół. Obecnie miasto rozważa różne możliwości, a pojawiają się również głosy sugerujące, że zamiast przenosić pomnik, należy go po prostu usunąć.

Wraca temat Balcerka 

Radni podjęli decyzję o alokacji blisko 500 tysięcy złotych na przeprowadzenie specjalistycznych analiz związanych z budową bezkolizyjnego połączenia centrum Rzeszowa z jego zachodnią częścią. Środki te zostaną przeznaczone na przeprowadzenie dwóch kluczowych ekspertyz. Pierwsza z nich będzie dotyczyć możliwości wybudowania tunelu łączącego ulice Wyspiańskiego i Hoffmanowej, natomiast druga innego niż w prezentowanej dotychczas koncepcji poprowadzenia wiaduktu nad torami

Decyzja o wykonaniu tych analiz wynika z licznych sygnałów i postulatów zgłaszanych przez mieszkańców miasta. Dopiero po przeprowadzeniu tych ekspertyz możliwe będzie podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie do formy nowego połączenia śródmieścia z zachodnią częścią Rzeszowa.

Pieniądze na dodatkowe analizy 

Radni zdecydowali również na przeznaczenie blisko 500 tysięcy złotych na wykonanie specjalistycznych analiz związanych z budową bezkolizyjnego połączenia centrum Rzeszowa z jego zachodnią częścią. Za te pieniądze eksperci wykonają dwie analizy. Pierwsza z nich dotyczyć będzie możliwości budowy tunelu, który połączy ulice Wyspiańskiego i Hoffmanowej, druga innego niż w prezentowanej dotychczas koncepcji poprowadzenia wiaduktu nad torami. Wykonanie tych ekspertyz wynika z sygnałów i postulatów zgłaszanych przez mieszkańców. Dopiero po wykonaniu tych analiz zapadnie decyzji na którą formę nowego połączenia śródmieścia z zachodnią częścią miasta padnie wybór. 

Zmiany w budżecie 

Podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa wprowadzono również zmiany w budżecie oraz prognozie finansowej. Zarezerwowano dodatkowe środki, które zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje mające istotny wpływ na rozwój miasta. Wśród planowanych przedsięwzięć znajdują się:

- Zakup dwóch laserów okulistycznych, które będą wykorzystywane przez lekarzy pracujących w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Rzeszowie. 

- Rozbudowa stadionu Grunwald Budziwój, wraz z budową nowego budynku klubowego. 

- Budowa oświetlenia boiska przy ulicy Rymanowskiej na osiedlu Zawiszy Czarnego. 

- Budowa kanalizacji na osiedlu Załęże, co ma przyczynić się do poprawy infrastruktury sanitarno-technicznej w tym obszarze miasta.

- Oświetlenie parku im. Józefa Szajny w śródmieściu. Ten projekt ma na celu stworzenie atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców oraz poprawę bezpieczeństwa w parku po zmroku.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów