Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Rzeszów - zostanie Polską Stolicą Recyklingu? Rozstrzygnięcie 8 marca

8 marca, podczas Kongresu Miast i Biznesu. Kaucja - Edukacja - Środowisko, poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu. O tytuł i statuetkę wykonaną z recyklingu elektrycznych śmieci walczy również Rzeszów. W czasie wydarzenia nagrody odbiorą również instytucje miejskie. O główną nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych rywalizowało siedem  szkół, przedszkoli i instytucji z Rzeszowa.
Rzeszów - zostanie Polską Stolicą Recyklingu? Rozstrzygnięcie 8 marca

Źródło: Fundacja Odzyskaj Środowisko

Elektryczne śmieci się liczą

W kategorii Miast zwycięzcą zostanie to miasto, które zebrało największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. „Szacuje się, że w naszych domach chomikujemy około 20 milionów sztuk elektroodpadów, głównie telefonów komórkowych. Zadanie Miasta polegało na tym, żeby zachęcić obywateli swoich lokalnych społeczności do zrobienia porządków i przekazania elektrycznych śmieci do recyklingu. Oddając je do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego chronimy siebie i swoich najbliższych. W elektrośmieciach znajdują się bowiem niebezpieczne substancje. Dodatkowo, działamy na rzecz środowiska naturalnego zawracając materiały i substancje na rynek w ramach gospodarki cyrkularnej” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. 

Zwycięskie Miasto otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz statuetkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Autorką unikatowej nagrody jest artystka Akademii Sztuk Pięknych Natalia Murdza. 

Nadaj rzeczom nowe story – rzeszowskie instytucje w grze

Równocześnie, w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu toczyła się rywalizacja instytucji: szkół, muzeów, teatrów, bibliotek i szkół wyższych w ramach usługi EKOzwroty, która polegała na zbieraniu punktów za liczbę i ilość nadesłanych przedmiotów. 

„W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów. W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat® podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących. Przedmioty niespełniające norm - do profesjonalnych zakładów przetwarzania, co umożliwia maksymalny odzysk surowców. Przy pomocy naszej usługi, każdy może odesłać niepotrzebny sprzęt elektroniczny, odzież, obuwie, zabawki czy książki. W ubiegłym roku Polacy nadali takich przesyłek dziesiątki tysięcy.” – powiedział Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost.

Łączna pula nagród wyniesie 150 tysięcy złotych. Szansę na nagrodę maja również szkoły, przedszkole oraz instytucje    z Rzeszowa, których społeczność zaangażowała się w program Polska Stolica Recyklingu nadając EKOzwroty.

„Już teraz gratuluję uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz lokalnej społeczności, którzy włączyli się w akcję EKOzwrotów. Nadając rzeczom drugie życie, pomagamy sobie oraz środowisku naturalnemu. Część przedmiotów trafi na cele charytatywne.” – dodaje Rodkiewicz.

Kaucja, edukacja, środowisko

Kongres Miast i Biznesu zgromadzi włodarzy miast, przedstawicieli samorządów lokalnych, ekspertów z dziedziny ESG, green city, edukacji ekologicznej oraz systemu kaucyjnego. 

Cieszymy się, że po raz kolejny możemy być partnerem Polskiej Stolicy Recyklingu i wspierać wydarzenie naszym doświadczeniami. Współpracując już z blisko 60 miastami w całej Polsce wiemy, jak ważna jest rozmowa i wymiana doświadczeń ze wszystkimi grupami odbiorców. To właśnie dzięki takim dyskusjom z sukcesem rozwijamy nasz Program InPost Green City oraz realizujemy cele zrównoważonego rozwoju Grupy InPost wśród społeczności lokalnych.” – powiedziała Marta Zalewska, Dyrektorka ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City. W czasie wydarzenia ponad pół tysiąca Uczestników będzie miało okazje wysłuchać kilkunastu  prelekcji  i debat. Kongres będzie świetną okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk samorządów lokalnych w kontekście edukacji ekologicznej, gospodarki obiegu zamkniętego i budowania „smart community”. 

***

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Partnerzy strategiczni: InPost, MB Recycling, Maya Victory

Partner merytoryczny: InPost Green City

Partnerzy edukacyjni: Elektryczne ŚmieciRLG PolskaAURAEKOEuropejska Platforma Recyklingu


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów