Atopowe zapalenie skóry głowy — co to jest?
Atopowe zapalenie skóry pojawia się w bardzo różnych miejscach na ciele. Może występować na zgięciach kolan, łokci, rękach, nogach, tułowiu i na owłosionej skórze głowy. Niekiedy zmiany powstają wyłącznie na głowie, w miejscu, gdzie rosną włosy. Objawy atopowego zapalenia skóry głowy są bardzo podobne do objawów występujących w innych części ciała. Głównymi symptomami choroby są:
- bardzo sucha skóra,
- grudki, zaczerwienienia i zmiany o charakterze wysiękowym,
- silny świąd.
Atopowe zapalenie skóry głowy dotyka dzieci, młodzież i dorosłych. Skłonność do występowania tej choroby może być dziedziczna, choć warto pamiętać, że dużą rolę odgrywają również czynniki środowiskowe i obniżona odporność. Za powstawanie AZS odpowiadają przede wszystkim zaburzenia w budowie skóry i nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna na niewielkie dawki alergenów.
Pielęgnacja skóry głowy przy AZS
Skóra głowy osób cierpiących na AZS wymaga nieustannej pielęgnacji. Gdy choroba się zaostrza, trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i chronić ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. W przypadku tego schorzenia należy też bardzo starannie dobierać kosmetyki. Sztuczne barwniki, alkohol lub inne często dodawane do produktów pielęgnacyjnych substancje mogą podrażnić skórę i nasilić swędzenie. Osoby z AZS głowy powinny stosować łagodne szampony, odżywki i maski do włosów o sprawdzonym składzie. Jednocześnie zaleca się unikać lakierów do włosów, sztucznego mydła i środków zapachowych. Negatywny wpływ na zmiany skórne mogą mieć również: suszarka do włosów, prostownica lub lokówka. Przy AZS głowy najlepiej myć włosy letnią wodą, a na końcu trzeba je bardzo dokładnie spłukać.
Atopowe zapalenie skóry głowy — na czym polega leczenie?
Objawy atopowego zapalenia skóry głowy mogą ulec gwałtownemu nasileniu. Wówczas zmiany skórne są bardzo widoczne, a silny świąd utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. W takim wypadku niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który przepisze Ci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Do leczenia atopowego zapalenia skóry głowy wykorzystuje się takie środki jak:
- antybiotyki,
- glikokortykosteroidy,
- leki przeciwhistaminowe,
- szampony przeciwgrzybicze.
Poszczególne preparaty mogą być przepisane w formie maści lub w formie doustnej. Starannie dobrana przez lekarza kuracja powinna w krótkim czasie przynieść widoczne rezultaty w postaci wyraźnego zmniejszenia zmian na skórze głowy.
Do łagodzenia objawów AZS głowy możesz też użyć domowych sposobów. Ważne, aby do tego celu wybierać łagodne substancje, które głęboko nawilżają naskórek i nie podrażniają jego delikatnej struktury. Leczenie AZS głowy może trwać miesiącami. Dlatego osoba chora musi uzbroić się w cierpliwość i powinna także ściśle stosować się do zaleceń lekarskich.
Materiał sponsorowany
Komentarze