Przed kilkoma dniami obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Został wprowadzony uchwałą Rady Europy z 1991 roku i usankcjonowany dyrektywą Parlamentu Europejskiego z 2002 roku.
Od kiedy działa 112?
112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny w całej Unii Europejskiej. Zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie, który nie ma karty SIM.
W wielu unijnych krajach, w tym także w Polsce, numer alarmowy 112 nie zastępuje dotychczasowych krajowych numerów alarmowych.
Setki połączeń, których nie powinno być
W 2023 roku operatorzy numeru alarmowego 112 w Polsce odebrali ponad 22 miliony zgłoszeń. Niestety z tego prawie 40 proc. nieuzasadnionych, a 27 proc. zostało anulowanych, bo dzwoniący rozłączali się, zanim zostały nawiązane połączenia.
– Numer 112 to nie infolinia – przypominają operatorzy Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które go obsługują.
Dodajmy, że połącznie ze 112 dla żartu może być bardzo dokuczliwe dla kieszeni dzwoniących. Takie za taki wykorzystywanie numeru alarmowego grozi 1500 zł grzywny, areszt lub ograniczenie wolności.
Dlatego operatorzy podkreślają, że pod numer 112 dzwonimy tylko w sytuacjach nagłych, zagrażających zdrowiu i życiu.
Co ważne… – …musi to być coś, co się dzieje w tej chwili – podkreśla w rozmowie z TVN24 operator Andrzej Szymaniak. – Stąd nasz apel, żeby nie dzwonić w sprawach, które się wydarzyły kilka dni temu lub jeszcze wcześniej
Bo komuś się w kieszeni włączył telefon
Z czym zatem na co dzień zmagają się operatorzy numeru alarmowego 112?
– Na przykład dzwoni tzw. kieszeń, bo komuś się w kieszeni włączył numer alarmowy. Dzwoni też dużo dzieci, które się bawią pod nieobecność rodziców lub – co też się zdarza – pod ich obecność - wylicza w rozmowie z serwisem operatorka Mirona Selatnia.
– Większość ludzi albo przypadkowo wybierze numer z telefonu, albo sprawdza, czy ten numer rzeczywiście działa i czy my go odbieramy – dodaje kolejny rozmówca TVN24 Łukasz Bombała.
– Nie powinniśmy robić sobie żartów z tego numeru. Za każdym razem, jeśli ktoś telefonuje, na przykład chcąc zamówić pizzę, co się niestety zdarza, to ogranicza dostęp osobom, które naprawdę potrzebują pomocy podkreśla operator Jarosław Stefaniak.
Nie zawsze wiedzą, skąd dzwonią
A przed jakimi wyzwaniami stoją codziennie operatorzy? Jednym z największych jest pomoc w ratowaniu życia na odległość.
– Nastoletnia dziewczyna chce popełnić samobójstwo. Jej życie jest zagrożone. Nie jest w stanie określić, gdzie się znajduje. Pozyskanie tej lokalizacji, pozostanie z nią na linii, powiadomienie służb to jest taka walka z czasem – opowiada operatorka Paulina Nowak.
Albo… – Dzwonią osoby starsze i schorowane, które nie zawsze wiedzą, gdzie mieszkają. Musimy wtedy podjąć dużo działań, żeby je zlokalizować – dodaje Mirona Selatnia.
Kiedy dzwonić na 112?
Europejski Numer Alarmowy 112 służy do zgłaszania sytuacji związanych z bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub mienia. To m.in.:
• pożary,
• wypadki drogowe,
•przypadki użycia przemocy,
• poważne uszkodzenie ciała,
• kradzieże,
• włamania,
• inne nagłe sytuacje zagrażające zdrowiu lub życiu.
Inne numery alarmowe:
986 – straż miejska (nie we wszystkich miastach)
991 – pogotowie energetyczne
992 – pogotowie gazowe
993 – pogotowie ciepłownicze
994 – pogotowie wodno-kanalizacyjne
995 – Komenda Główna Policji – system Child Alert
996 – Centrum Antyterrorystyczne
Komentarze