Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Podsumowanie Pierwszego Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego

60 losowo wybranych mieszkańców i mieszkanek Rzeszowa, stanowiących „miasto w pigułce”, wspólnie zastanawiało się nad odpowiedzią na pytanie: „Jak Rzeszów może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku?”. W czasie Pierwszego Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego udało im się wypracować aż 51 rekomendacji, które teraz, jak zapowiedział Prezydent Rzeszowa, będą realizowane.
Podsumowanie Pierwszego Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego

Źródło: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

- Kiedy w 2021 roku ubiegałem się o fotel prezydenta  Rzeszowa, zobowiązałem się do kierowania miastem wspólnie z mieszkańcami. Do jak najszerszej partycypacji mieszkańców w zarzadzaniu miastem. Zobowiązałem się również do przeprowadzenia w Rzeszowie zielonego panelu obywatelskiego – przypomniał Prezydent Konrad Fijołek. - Chciałem, by mieszkańcy i mieszkanki mogli w sposób wiążący wypowiedzieć się w sprawach ważnych dla całej naszej wspólnoty. Teraz, gdy Rzeszowski Panel Klimatyczny dobiegł końca, jestem szczęśliwy i dumny, że obywatele i obywatelki naszego miasta przyjęli moje zaproszenie i wzięli aktywny udział w kształtowaniu polityki klimatycznej.

Jak dodał: - Wspaniali paneliści, pod kierunkiem wspaniałych prowadzących z Fundacji: Pole Dialogu i Stocznia, budując bazę rekomendacji w zakresie polityki energetycznej i transportowej dokonali rzeczy bez precedensu w historii miasta Rzeszowa – podkreślił Prezydent. Zadeklarował, że pakiet rekomendacji będzie realizowany w najbliższym czasie: - Znajdzie to swoje odzwierciedlenie w naszych działaniach, zmianach organizacyjnych, ale przede wszystkim w budżecie i w konkretnych inwestycjach czy przedsięwzięciach, które będziemy finansować.

Wśród ustalonych kierunków działań, jeśli chodzi o efektywność energetyczną znalazły się m.in. pozyskiwanie funduszy na inwestowanie w efektywność energetyczną, strategiczne działania na rzecz przejścia miasta na zieloną energię, poszukiwanie innowacji w obszarze efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, regulacje na rzecz budownictwa nisko- i zeroemisyjnego.

Jeśli chodzi o rekomendacje w zrównoważonym transporcie wskazano m.in. konieczność rozbudowy infrastruktury rowerowej, zachętę do korzystania z transportu publicznego, zmianę w ofercie biletów komunikacji miejskiej (w tym zintegrowanej), budowa parkingów Park & Ride.

19 lutego podczas podsumowania Pierwszego Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego gościem spotkania była Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Agnieszka Buczyńska. - Podsumowanie panelu obywatelskiego dla mnie, jako dla Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, jest czymś wyjątkowym, ważnym i wartym podkreślenia jako dobra praktyka do realizacji w całym naszym kraju – zaznaczyła Minister. - Panel obywatelski, co do swojej metodologii,  metody doboru mieszkanek i mieszkańców, metody samej formuły panelu  powoduje, że wypracowywane rozwiązania mają charakter reprezentatywny dla wszystkich obywateli i obywatelek miasta. Podjęliście się  opracowania rekomendacji dla niezwykle ważnego tematu, dochodzenia do neutralności energetycznej opartej o dwa komponenty energetyki i transportu. Zauważyła, że rzeszowscy panelistki i paneliści wykazali się olbrzymią wiedzą.   

To dobrze, bo Rzeszów zakwalifikował się do udziału w prestiżowej unijnej misji NetZeroCities 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku. Osiągnięcie neutralności klimatycznej w tak krótkim czasie to bardzo ambitny cel. Dla Rzeszowa oznacza to poszukiwanie narzędzi i rozwiązań, które pomogą znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w skali całego miasta. Dlatego tak ważne było, aby do rozmowy o planach redukcji jego emisji zaprosić na partnerskich warunkach samych rzeszowian i rzeszowianki. Po to właśnie był organizowany panel obywatelski na temat klimatu.

W poniedziałek w Rzeszowie Agnieszka Buczyńska wzięła także udział w panelu „Okrągły stół dla III Sektora”, który odbył się w Urban Lab. 

Autorem zdjęć jest: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów