Krótka historia Polskiego Radia
Pierwsza audycja radiowa w Polsce, która wtedy miała formę eksperymentu, odbyła się 1 lutego 1925 roku. Wtedy to, w niedzielę o godzinie 18.00, inżynier Roman Rudniewski, w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, przy ulicy Narbutta, wypowiedział do mikrofonu takie słowa: „Tu próbna stacja radionadawcza PTR, fala 385 metrów”. Spółka „Polskie Radio” powstała zaś niedługo później, a konkretnie 8 sierpnia 1925 roku i liczy obecnie 99 lat. Regularność w nadawaniu audycji, Polskie Radio osiągnęło 26 listopada 1925 roku. Rozgłośnię w Warszawie oddano do użytku 18 kwietnia 1926 roku, a z odbiorników wydobyły się słowa: Halo, halo, Polskie Radio Warszawa.” Obecnie słuchacze Polskiego Radia mogą słuchać audycji za pośrednictwem czterech ogólnopolskich programów – Pierwszego, Drugiego, Trzeciego i Polskiego Radia 24. Dostępne są one w internecie, na falach FM oraz poprzez system DAB+.
Obchody Światowego Dnia Radia 2024
Radio tworzą ludzie, więc to oni są organem decyzyjnym w kwestii tego, jaką wartość oraz treść przekazują swoim odbiorcom. Media, jak to powszechnie się mówi, są czwartym filarem władzy, więc profesjonalizm w radiu, opierających się na rzetelnych, niezakłamanych informacjach jest podstawą długotrwałej demokracji i dobrych rządów. To zawód bardzo odpowiedzialny społecznie, dlatego dedykowany jest przede wszystkim osobom mającym wpływ na to jak ono wygląda. Wyjątkowość radia polega na tym, że jest ono dostępne wszędzie. Każdy może słuchać go, niezależnie od sytuacji: w domu, jadąc samochodem czy przez telefon. Radia szczególnie słucha się w godzinach porannych, gdzie umila ono czas podczas jazdy samochodem do pracy – muzyką czy aktualnymi informacjami. Wieczorne audycje autorskie również są popularne, a tutaj uwaga odbiorcy skoncentrowana jest na przekazie z niego płynącym. Medium, jakim jest radio, potrafi skutecznie zachęcić do kupienia czegoś, dzięki szybkiej komunikacji z konsumentem czy oddziaływaniu na emocje odbiorcy, którzy mogą uważać, że radio mówi np. bezpośrednio do nich, co może skłonić do nieprzemyślanych zakupów. W Rzeszowie jest w czym wybierać, jeśli chodzi o słuchanie stacji radiowych. Dostępne są takie stacje jak: RADIO ZET, Radio ZET CHILLI, ESKA Rzeszów, VIA - KATOLICKIE RADIO RZESZÓW, RADIO MARYJA, RMF FM, VOX FM, Jedynka PROGRAM 1 PR, Czwórka PROGRAM 4 PR, Trójka PROGRAM 3 PR, RADIO RZESZÓW, Dwójka PROGRAM 2 PR, AKADEMICKIE RADIO CENTRUM oraz Radio FENIKS.FM.
Radia akademickie – co oferują?
Zarówno Politechnika, jak i Uniwersytet Rzeszowski oferują możliwość słuchania audycji radiowych na rożne interesujące widza tematy, które zdecydowanie godne są polecenia. Studenci wkładają dużo wysiłku i zaangażowania w to, aby przygotowane przez nich materiały były dla widza interesujące, a co za tym idzie – aby niosły one za sobą ciekawy przekaz. AKADEMICKIE RADIO CENTRUM Politechniki Rzeszowskiej nadające na falach 89.0 FM oferuje audycje takie jak: „Arena Centrum”, „Baza Ludzi z Mgły”, „Blok Radioaktywny” czy „Brunet Wieczorową Porą”. Radio FENIKS.FM zaś takie audycje jak: „Kulturalnie Podcast”, „Na Poł Gwizdka o Sporcie”, „Nie z Tej Ziemi”, ‘Nieść Vibe” czy ‘Klasyki Polskiej Muzyki”, których można posłuchać na stronie feniks.fm. Dla każdego odbiorcy znajdzie się coś, co szczególnie przykuje jego uwagę, więc zdecydowanie dobrym pomysłem będzie posłuchanie tych dwóch stacji radiowych.
Komentarze