Ubiegły tydzień upłynął pod hasłem Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Warto podkreślić, że regularne badania cytologiczne mogą uratować życie, ale tylko pod warunkiem, że zostaną wykonane.
W tym roku Podkarpacki NFZ razem z partnerami: Drużyną siatkarek PGE Rysice Rzeszów, Komendą Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz Stowarzyszeniem „Rzeszowski Klub Amazonka” zachęca do podjęcia profilaktycznych działań i regularnych badań.
Program profilaktyki raka szyjki macicy kierowany jest do populacji kobiet w wieku od 25 do 64 lat (do 31 października 2023 był to przedział wiekowy od 25 do 59 lat) - przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia. Badania będą przeprowadzane 1 raz na 3 lata.
Pacjentki leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.
Wykaz placówek, w których można wykonać bezpłatne badanie cytologiczne w ramach programu jest obszerny. Wśród nich znaleźć można m.in. Centrum Medyczne MEDYK, Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2, czy Szpital Specjalistyczny Pro-Familia, a także wiele poradni ginekologiczno-położniczych.
Wykaz pozostałych placówek, w których można wykonać bezpłatne badania w ramach programu:
Program profilaktyki raka szyjki macicy - etap podstawowy
Program profilaktyki raka szyjki macicy - etap diagnostyczny i pogłębionej diagnostyki
Warto skorzystać z tej możliwości i zadbać o swoje zdrowie. Pamiętajmy, że regularne badania profilaktyczne są kluczowym elementem prewencji, pozwalającym wykryć potencjalne zagrożenia we wczesnym stadium, co z kolei ułatwia skuteczne leczenie.
Komentarze