Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Bezpłatna cytologia w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Zobacz wykaz placówek!

Choroba czasami staje się niechcianym motorem zmiany stylu życia, jednak możemy podjąć kroki zapobiegawcze, aby jej nie dopuścić. Przede wszystkim musimy szczerze przyznać przed sobą, że nie zawsze dbamy o swoje zdrowie. Badania profilaktyczne są kluczowe, ale niestety, często zaniedbywane. Wielu z nas trafia do lekarza dopiero w momencie, gdy ból staje się nie do zniesienia i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Czas zrozumieć, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć!
Bezpłatna cytologia w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Zobacz wykaz placówek!

Źródło: Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie

Ubiegły tydzień upłynął pod hasłem Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Warto podkreślić, że regularne badania cytologiczne mogą uratować życie, ale tylko pod warunkiem, że zostaną wykonane. 

W tym roku Podkarpacki NFZ razem z partnerami: Drużyną siatkarek PGE Rysice Rzeszów, Komendą Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz Stowarzyszeniem „Rzeszowski Klub Amazonka” zachęca do podjęcia profilaktycznych działań i regularnych badań.

Źródło: Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie

Program profilaktyki raka szyjki macicy kierowany jest do populacji kobiet w wieku od 25 do 64 lat (do 31 października 2023 był to przedział wiekowy od 25 do 59 lat) - przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia. Badania będą przeprowadzane 1 raz na 3 lata.

Pacjentki leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.

Źródło: Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie

Wykaz placówek, w których można wykonać bezpłatne badanie cytologiczne w ramach programu jest obszerny. Wśród nich znaleźć można m.in. Centrum Medyczne MEDYK, Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2, czy Szpital Specjalistyczny Pro-Familia, a także wiele poradni ginekologiczno-położniczych.

Wykaz pozostałych placówek, w których można wykonać bezpłatne badania w ramach programu:
Program profilaktyki raka szyjki macicy - etap podstawowy
Program profilaktyki raka szyjki macicy - etap diagnostyczny i pogłębionej diagnostyki

Warto skorzystać z tej możliwości i zadbać o swoje zdrowie. Pamiętajmy, że regularne badania profilaktyczne są kluczowym elementem prewencji, pozwalającym wykryć potencjalne zagrożenia we wczesnym stadium, co z kolei ułatwia skuteczne leczenie.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów