Spotkanie z Zbigniewem Parafianowiczem. Niewątpliwie niepowtarzalne wydarzenie literackie
To wyjątkowe spotkanie jest okazją dla mieszkańców Rzeszowa i okolic do bezpośredniego kontaktu z wybitnym dziennikarzem, który z pasją i zaangażowaniem bada tajniki polityki, historii i relacji międzynarodowych. W trakcie tego niezapomnianego wieczoru uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o najważniejszych momentach opisanych w bestsellerowych publikacjach Parafianowicza oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat aktualnych stosunków między Polską a Ukrainą.
Kluczowe pytania i tematy poruszone podczas spotkania: Czy Rzeszów jest żywą tarczą? Co się działo w prezydenckim boeingu, gdy na Andrzeja Dudę czekał na lotnisku w Jasionce Joe Biden? Czy między prezydentami Dudą i Zełenskim kiedykolwiek była prawdziwa przyjaźń? Jak małostkowe konflikty po kilku miesiącach wdarły się do wspólnej gry i co z tego wynikło? Jak wyglądały pierwsze dni w Kijowie po agresji rosyjskiej? Po co Putinowi szamani? Kim są żołnierze budzącego kontrowersje pułku Azow? Oraz mnóstwo innych historii z pierwszej ręki dotyczących aktualnych stosunków między Polską a Ukrainą.
Nie czekaj, dołącz do nas! To wyjątkowa okazja do zanurzenia się w świat faktów, analiz i historii, przedstawionych przez jednego z najbardziej znanych polskich dziennikarzy. Spotkajmy się razem w księgarni Libra PL, aby odkryć fascynujące historie z pierwszej ręki dotyczące współczesnych stosunków między Polską a Ukrainą!
***
Zbigniew Parafianowicz (ur. 1979), absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej". Tematyką ukraińską zajmuje się od 2003 roku. Pisze o wojnach, rewolucjach i dyplomacji. W 2016 roku jego książka „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę", napisana wspólnie z Michałem Potockim, była finalistką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wraz z Michałem Potockim napisał również polityczną biografię byłego prezydenta Ukrainy „Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki". W 2021 roku wydał „Prywatne armie świata. Czyli jak wyglądają współczesne konflikty". W 2023 roku za książkę „Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie" otrzymał Nagrodę im. Witolda Pileckiego oraz nominację w konkursie Grand Press – Książka Reporterska Roku. Końcem 2023 roku ukazała się jego najnowsza książka „Polska na wojnie. Nieznane fakty, kulisy rozmów. Wielkość i małość polskiej polityki".
„Polska na wojnie. Nieznane fakty, kulisy rozmów. Wielkość i małość polskiej polityki"
„Na początku wojny wydawało się, że Polska ma szansę wejść na trwałe do ligi państw wagi ciężkiej. Przeszacowaliśmy jednak naszą rolę jako adwokata Ukrainy. Tak naprawdę mieliśmy sto dni, które dla Polski miało znaczenie przełomowe w odbiorze międzynarodowym, a potem zaczęliśmy znikać ze sceny. Ukraińcy są mistrzami kiwania. Nas okiwali".
„Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie" Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie.
„Operacja specjalna miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale czy mówią wszystko o dramacie, jaki przeżywają Ukraińcy? Zbigniew Parafianowicz zna Ukrainę od podszewki. Na miejscu był od pierwszych minut rosyjskiej agresji. Widział nieludzkie zło i nadludzkie bohaterstwo. Odwiedzał schrony, szpitale polowe ikostnice w sąsiedztwie budek z cheeseburgerami. Rozmawiał też ze zwykłymi ludźmi i z politykami. Dlaczego Zachód nie wierzył, że wojna wybuchnie? Po co Putinowi szamani? Kim są żołnierze budzącego kontrowersje pułku Azow?".
Komentarze