Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Walka o sprawiedliwość płacową na Uniwersytecie Rzeszowskim

Pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego podjęli zdecydowany krok w kierunku obrony swoich interesów finansowych, wysyłając do rektora uczelni, prof. Sylwestra Czopka, list z postulatami dotyczącymi pilnej weryfikacji oraz zmiany regulaminu wynagradzania. Nowe zasady, przyjęte pod koniec listopada 2023 roku, spotkały się z protestem 376 pracowników, których pensje miały być zrównane na najniższym poziomie.
Walka o sprawiedliwość płacową na Uniwersytecie Rzeszowskim

Źródło: Uniwersytet Rzeszowski

Regulamin wywołał oburzenie wśród pracowników posiadających wyższe wykształcenie i specjalistyczne umiejętności. Dotyczy to nie tylko nauczycieli akademickich, lecz także pracowników z obszarów administracyjnych, takich jak: sprawy osobowe, zamówienia publiczne czy biblioteka.

 

Niesprawiedliwe traktowanie

Wśród protestujących pojawia się argument, że zrównanie pensji pracowników o różnym poziomie kwalifikacji i doświadczenia jest nieuzasadnione. W liście do rektora podkreślają, że istnieje rażąca niesprawiedliwość w przyznawaniu takich samych wynagrodzeń za pracę o zróżnicowanym stopniu trudności i odpowiedzialności.

Joanna Wilk z biura prasowego Uniwersytetu Rzeszowskiego argumentuje, że zmiana regulaminu wynagrodzeń była konieczna z powodu ustawowego zwiększenia płacy minimalnej. Jednak protestujący nie uznają tego tłumaczenia, argumentując, że podwyżki w ostatnich latach były niewystarczające, zwłaszcza wobec rosnącej inflacji.

W liście do rektora pracownicy podkreślają, że ich celem nie jest deprecjonowanie pracy osób na niższych stanowiskach, ale walka o godne wynagrodzenie, które odzwierciedli ich kwalifikacje, doświadczenie i odpowiedzialność. Apelują o szacunek i sprawiedliwe traktowanie wszystkich członków akademickiej społeczności.

Rektor UR, mimo tłumaczeń dotyczących konieczności dostosowania do nowych przepisów, zobowiązał się do spotkania z protestującymi pracownikami. Sytuacja ta rysuje się jako istotny moment walki o sprawiedliwość płacową na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie wspólnota akademicka domaga się uczciwego traktowania w sferze finansowej.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów