Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kontynuacja programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV w 2024 roku!

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV (Human Papilloma Virus) nie jest jednoroczny i zgodnie z jego założeniami szczepienia będą nadal przeprowadzane u dzieci w grupach wiekowych 12 i 13 lat. Takie założenia programu obowiązują stale, do czasu kiedy nie zostaną zmienione. Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, to bardzo dobry krok w poszerzaniu świadomości na temat szczepień oraz w zwiększaniu wyszczepialności wśród młodych ludzi.
  • Źródło: Ogólnopolski Program Zwalczania Chorób Infekcyjnych
Kontynuacja programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV  w 2024 roku!

Źródło: Pixabay

Warto podkreślić ogromne znaczenie szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w zapobieganiu raka szyjki macicy, czyli jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Ponad 3,8 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy i niestety ponad połowa z nich przegrywa walkę z tą chorobą. Jednak warto pamiętać, że wirus HPV, to nie tylko rak szyjki macicy. Ten wirus jest odpowiedzialny również za nowotwory regionu głowy i szyi, raka odbytu, raka prącia oraz bardzo uciążliwe kłykciny kończyste – dlatego szczepienie chłopców jest równie ważne. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, podkreślają wagę szczepień w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Szczepienia przeciwko HPV są zarejestrowane dla wszystkich osób od 9 roku życia bez górnej granicy wieku. Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 roku ze szczepień mogły skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r., z kolei w 2024 roku, program obejmuje roczniki 2011 oraz 2012. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach, a odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Obecnie mogą się już zapisywać dzieci z rocznika 2012!

Aktualnie mamy dostępne dwie szczepionki przeciw HPV, które różnią się walentnością, dlatego też bardzo istotne jest wybieranie szczepionki o jak najszerszym zastosowaniu” – zaznacza prof. Antczak.

 

Zapisać dziecko na szczepienie można:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
  • przez infolinię 989 ( 7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta

 

Aby to zrobić należy:

  1. Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Wejść w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”.
  3. Wybrać konto swojego dziecka, później zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienie”.
  4. Kliknąć w opcję „Umów na szczepienie”.
  5. Następnie wskazać, przeciwko czemu chce się zaszczepić dziecko (w przyszłości obsługiwane będą też inne szczepienia).
  6. Na koniec wybrać termin i miejsce szczepienia oraz potwierdzić wybór.

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów