Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kalendarz Świąt Nietypowych - 15 stycznia. Blue Monday, Dzień Interligwy, Dzień Bajgla oraz Dzień Wikipedii

Dzisiaj przypada między innymi Blue Monday, Dzień Interligwy, Dzień Bajgla oraz Dzień Wikipedii. W tym artykule poznasz wiele interesujących informacji na ich temat – ile z nich widziałeś? Koniecznie sprawdź! Czytaj dalej.
Kalendarz Świąt Nietypowych - 15 stycznia. Blue Monday, Dzień Interligwy, Dzień Bajgla oraz Dzień Wikipedii

Źródło: pl.freepik.com

Blue Monday

Zwany także najbardziej depresyjnym dniem w roku, choć to określenie budzi również kontrowersje, ponieważ niektóre osoby twierdzą, iż takie stwierdzenie umniejsza jednej z najpoważniejszej z chorób czasów obecnych. Wzięto pod uwagę natomiast różne czynniki, które stwierdzają, że dzień ten jest najbardziej dołującym dniem w roku. Były to m.in. czynniki: związane z pogodą – krótki czas trwania tego dnia, ograniczone nasłonecznienie; ekonomiczne – ilość czasu, jaki upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że upływa termin dokonania płatności za kredyt na świąteczne zakupy oraz psychologiczne – ponieważ przychodzi smutek spowodowany brakiem wywiązania z noworocznych postanowień. Wszystko to się kumuluje, sprawiając, że poniedziałek ten jest najbardziej przykrym dniem w roku. Istotny może być również fakt iż, wiele osób nie przepada za poniedziałkami, właśnie ze względu na to, że po niedzielnym odpoczynku,  musi wrócić w tryb pracy i zacząć nowy tydzień. Natomiast teorie te, jak i w ogóle Blue Monday wymyślił Cliff Arnall w 2004 r. Uznano, że dzień ten będzie przypadał w trzeci poniedziałek stycznia. Warto jednak pamiętać, że jest to mit, stworzony tak naprawdę do celów marketingowych, więc coś takiego jak „najbardziej depresyjny dzień roku” zwyczajnie nie istnieje.

 

Dzień Interligwy

Interligwa to inaczej interlingua. Jest to język stworzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Języka Pomocniczego jako język mający służyć jako uniwersalne narzędzie do komunikacji między różnymi narodowościami, głównie germańskimi. Interligwę można wykorzystać także jako podstawę do nauki języków obcych. Ma ona tak proste zasady gramatyczne, że nauka jej zasad zajmie wszystkim zainteresowanym około dwa tygodnie. Zapisuje się ją przy użyciu łacińskiego alfabetu, a wymawia się podobnie jak język włoski. Stworzona została już w 1951 roku przez dr. Aleksandra Gode’a, który był językoznawcą amerykańskim, niemieckiego pochodzenia. Język ten na całym świecie znają nieliczni, bowiem tylko około 1500 osób.

 

Dzień Bajgla 

Bajglami nazywa się małe, okrągłe wypieki w kształcie donuta. Ten rodzaj bułek drożdżowych posiada zwarty miąższ oraz miękką skórkę. Może być podawany na słono z makiem, sezamem lub cebulą suszoną lub słodko z dodatkiem rodzynek czy różnego rodzaju słodkich posypek. Prawdopodobnie miejscem ich powstania była Europa Środkowa, a konkretnie Kraków, gdzie otrzymywały je w prezencie matki, które dopiero co urodziły dziecko. Choć bajgiel często mylony jest z obwarzankiem, jednak są to dwa różne wypieki. Choć podobnie zrobiony, obwarzanek jest przede wszystkim większy, przypominający pierścień swoim wyglądem. Święto to obchodzone od 2000 roku uzyskało ogromny rozgłos, m.in. w USA, w momencie gdy początkiem XX wieku wpłynęły przepisy od żydowskich emigrantów z Polski. Amerykanie w tym dniu organizują promocje, konkursy czy loterie, w Polsce natomiast święto to obchodzi znacznie spokojniej.

 

Dzień Wikipedii

Nie istnieje chyba taka osoba, która choć raz nie skorzystałaby z Wikipedii. Znajdują się tam informacje na każdy temat. Praktycznie wszystkie frazy, jakie wpisze się w wyszukiwarkę, mają swoje odniesienie właśnie w Wikipedii. Dzień 15 stycznia jest Dniem Wikipedii, ponieważ w tym dniu obchodzona jest rocznica jej założenia, która miała miejsce w 2001 roku, co oznacza, że w 2024 roku Wikipedia świętuje 23 rocznicę. Celem oczywiście było stworzenie encyklopedii internetowej, która byłaby najbardziej powszechna wśród społeczeństwa i ogólnodostępna, gdzie po tylu latach można pokusić się o stwierdzenie, że cel został osiągnięty. Świętuje tutaj cała społeczność wikipedystów, których na początku 2006 roku było kilkadziesiąt tysięcy, a obecnie każdy człowiek na świecie, jeśli ma ochotę może ją dopisywać, redagować i aktualizować, co niesie ze sobą skutki: zarówno te pozytywne jak i negatywne. Hasło „wolna encyklopedia” sprawia, że jednak zawartość tej witryny internetowej powinna być przez odbiorców sprawdzana także w innych źródłach.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów