Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Dzień Ukrytej Miłości, Dzień Osób Nieśmiałych i Światowy Dzień Logiki – oto zestaw świąt na dziś. Co o nich wiemy?

Z dużym prawdopodobieństwem każdemu choć raz zdarzyło się skrycie w kimś podkochiwać i nigdy tego uczucia nie wyjawić, co było determinowane różnymi przyczynami. Jedną z nich może była właśnie nieśmiałość? Jak widzimy jedno z drugim łączy się ze sobą. Dziś również obchodzimy Światowy Dzień Logiki, lecz czym ona właściwie jest? Odpowiedź znajdziesz czytając ten artykuł.
Dzień Ukrytej Miłości, Dzień Osób Nieśmiałych i Światowy Dzień Logiki – oto zestaw świąt na dziś. Co o nich wiemy?

Źródło: pl.freepik.com

Dzień Ukrytej Miłości

Słynne „motylki w brzuchu”, szybsze bicie serca na myśl o ukochanej osobie, chęć ciągłego przebywania ze swoim obiektem uczuć – to właśnie jest stan „zakochania się”. Podobno najlepsze lekarstwo jakiego człowiek może zaznać. Ten stan jednak nierzadko wiąże się z cierpieniem, szczególnie jeśli mamy do czynienia z miłością nieodwzajemnioną lub właśnie ukrytą. Ludzie boją się powiedzieć „kocham cię” z wielu powodów, m.in. tego jak zostali wychowani, z obawy przed ciężarem wypowiadanych słów, z dumy – że to druga osoba powinna to powiedzieć pierwsza, ze strachu, że zostaniemy odebrani jako słabe osoby lub właśnie z nieśmiałości i boimy się odrzucenia i braku wzajemności u drugiego człowieka. Stan ten jednak nieodzownie łączy się z cierpieniem jednostki. Prawdziwą ulgę w tych trudnych uczuciach przynosi jedynie zebranie się na odwagę aby powiedzieć o nich osobie, którą darzymy uczuciem. A być może będzie to początek nowego, pięknego etapu w życiu.

 

Dzień Osób Nieśmiałych

Trudno nie zauważyć, żyjąc w XXI wieku na pogorszenie relacji międzyludzkich. Współczesny człowiek przeniósł swoje relacje na poziom wirtualny. Znaczna część osób wywodzących się z jakiejś konkretnej społeczności, np. akademickiej, nie rozmawia ze sobą nawet jeśli siedzi obok siebie w ławce, lecz wpatruje się w telefon. Osób nieśmiałych w naszym społeczeństwie jest więc o dziwo znaczna ilość. Odczuwany przez konkretną jednostkę niepokój wobec kontaktów z innymi ludźmi znacząco może wpływać na jakość życia osoby nieśmiałej i pogarszać ją, ze względu na skupienie się tej osoby na „świecie zewnętrznym”, czyli na tym, co myślą o niej inni. Ze względu na niskie poczucie własnej wartości nieśmiałe osoby mogą zahamowywać swój rozwój osobisty. Jednakże nieśmiałość to nie choroba i można ją „wyleczyć” ćwicząc po prostu kompetencje miękkie i dając się poznać drugiemu człowiekowi, co naprawdę może mieć bardzo dobre skutki, m.in. lepsze samopoczucie i większa satysfakcja z życia.

 

Światowy Dzień Logiki 

Logika pochodzi od greckiego słowa λόγος (logos), który oznacza: język, myślenie, rozumowanie. Jeśli mówimy, że ktoś „kieruje się logiką w swoim życiu” pojawia się nam w głowie obraz osoby, której każde działanie czy decyzja jaką podejmuje w swoim życiu jest bardzo dobrze przemyślana i wywarzona. Logika jest to natomiast nauka o myśleniu metodycznym, sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli. Współcześnie logika znajduje różne zastosowania. Po język, którym posługują się matematycy, poprzez rozważania filozoficzne na jej temat, nad badaniami nad sztuczną inteligencją skończywszy. Pomysł na to święto utworzono w 2019 roku na 40 Sesji Generalnej Unesco we współpracy z Międzynarodową Radą ds. Filozofii i Nauk Humanistycznych. Data jest również nieprzypadkowa, bowiem Światowy Dzień Logiki przypada dniu urodzin Alfreda Tarskiego oraz w rocznicę śmierci Kurta Gödla, noszących miano osób najbardziej propagujących logikę. Natomiast wszystkim logikom, czyli osobom cenionym m.in. za swój intelekt i wyjątkowy punkt widzenia życzymy wszelkich sukcesów i niech logika doprowadzi was tam, gdzie przeciętnemu człowiekowi dojść się uda.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów