Prace wyłączają kolejne ulice
Zakres prac dokonywanych na ulicy Grunwaldzkiej jest szeroki i pełny. Remont ulicy obejmuje przebudowę sieci energetycznej oraz przebudowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Są to kosztowne i długotrwałe prace podziemne, które może później nie będą widoczne gołym okiem, ale dla skutecznej realizacji inwestycji są niezwykle potrzebne.
Przebudowywany fragment rzeszowskiego deptaka przecina się z ulicą Jana Matejki i ulicą Kopernika. Powoduje to konieczność fragmentarycznego wyłączenia tych ulic z ruchu samochodowego. Ulica Matejki została chwilo wyłączona z ruchu jeszcze w ubiegłym roku. Obecnie przyszedł czas, aby wyłączyć fragment ulicy Kopernika. To wszystko ze względu na bezpieczeństwo i możliwość realizacji prac remontowych.

Kopernika zablokowana na około półtora miesiąca
Zgodnie z przekazaną informują od Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie ulica Kopernika będzie wyłączona z ruchu samochodowego na około 1,5 miesiąca, a na czas prowadzenia robót zostanie wprowadzana tymczasowa organizacja ruchu. Miejmy to na uwadze, kiedy planujemy dojazd do centrum miasta.

Mniej samochodów w centrum miasta
Remont ulicy Grunwaldzkiej jest dobrą okazją, aby zweryfikować jak działa przestrzeń miejska, kiedy wyłączony jest z niej ruch samochodowy. Obecnie samochody nie jeżdżą już fragmentem ulicy Słowackiego pod rzeszowskim ratuszem, ulicą Jana Matejki, a od teraz ulicą Kopernika. Ścisłe centrum stało się więc wolne od spalin i hałasu. Wydaje się, że jest także bezpieczniej, ruch pieszych nie jest już wyhamowywany przez przejeżdżające samochody. Czas pokaże, może taki wariant użyteczności przestrzeni miejskiej przypadnie do gustu władzom miasta i mieszkańcom, a w konsekwencji zostaną poczynione kroki, aby taki stan rzeczy już się utrzymał.

Nowa Grunwaldzka na jesień tego roku
Prace przy ulicy Grunwaldzkiej mają się zakończyć we wrześniu bieżącego roku. Koszt całej inwestycji to ponad 13 mln złotych. W ramach przebudowy ulicy, oprócz powyżej wskazanych prac, zostanie wymieniona przede wszystkim nawierzchnia deptaka. Na odcinku Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Kopernika, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, ułożona zostanie szara kamienna kostka. Natomiast na odcinku od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego ułożone zostaną płyty granitowe. Inwestycja obejmie także przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na ul. Grunwaldzkiej, w ramach przebudowy pojawią się też nowe drzewa. Nowymi elementami w przestrzeni deptaka będą parklety, które ustawione zostaną na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej. Projekt zakłada także stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w jego historycznym miejscu (rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie wyniesionego monumentu z czarnego granitu z inskrypcją.
Komentarze