Makaron makaronowi nierówny.
Współcześnie istnieją różne odmiany makaronu. Począwszy od długich, prostych nitek, a skończywszy na małych kręconych rurkach. Do wyboru do koloru. Natomiast pierwszy makaron jaki powstał, nie wyglądał od razu tak pięknie. Był podobny do cieniutkich placków i powstał w Rzymie w I w.p.n.e. Tak mówi jedna z teorii. Ślady makaronu znaleziono także gdzieś na terenie Azji. Był on umieszczony w tzw. czarce, czyli tradycyjnym naczyniu do picia herbaty. Liczy on ponad 4 tys. lat. Jeśli chodzi natomiast o Etrusków, to domysły, że mógł być tam produkowany makaron wywodzą się ze ściennych malowideł, które znaleziono w tamtejszych jaskiniach. Taki wniosek wysunięto, ponieważ były tam namalowane narzędzia, które mogły na to wskazywać, takie jak nóż, stolnica i wałek, worek z mąką oraz wiadro. Są te jedynie jednak tylko przypuszczenia, ponieważ nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Jednakże niezmiennie Włochy są jego prawdziwą kolebką, ponieważ tam makaron miał swój pełen rozkwit. Zapoczątkowali to Arabowie. Pierwszy makaron w kształcie łańcucha powstał w Palermo. Najstarszy książkowy przepis na danie z makaronem powstał ok. 1000 r. i był to makaron z rodzynkami i cynamonem, którym zajadano się w średniowieczu.
Jak świętować Dzień Spaghetti?
Pomysł na ten dzień wziął się o dziwo nie od Włochów lecz od Amerykanów. Jednym słusznym sposobem, aby uczcić ten dzień jest ugotowanie sobie tej potrawy w swoim ulubionym stylu albo wybranie się do jednej z rzeszowskich restauracji. Na uwagę zasługuje tutaj na pewno włoska restauracja „La Sueva”, znajdująca się nieopodal rzeszowskiego rynku, tuż przy ul. 3 maja 10. Oto co właściciele restauracji mają o niej do powiedzenia.
Restauracja La Sueva istnieje w Rzeszowie już od 24 lat. Początkowo mieściła się obok Kina Zorza, gdzie obecnie znajduje się mała sala kinowa. W ofercie restauracji można było znaleźć pizzę oraz najlepszą lasagne ze specjalnej receptury. Nadal podawana jest na większych imprezach. Obecnie w naszej restauracji podajemy również pasty, zupy, dania włoskie oraz desery. Z okazji święta spaghetti chcielibyśmy podzielić się z Państwem informacją z jakich składników przygotowujemy spaghetti u nas. Podawane jest ono z trzema sosami, których nie może zabraknąć w kuchni włoskiej; Bolognese, Carbonara i oczywiście Pesto Genovese. Każde inne, ale każde wyjątkowe. Oczywiście przygotowywane bezpośrednio przed podaniem. Carbonara podajemy z guanciale dostarczanym z okolic Parmy, parmezanem, żółtkami jak i świeżono zmielonym pieprzem. Niigdy nie dodajemy śmietanki do sosu. – mówią właściciele restauracji La Sueva.
Dzień Braille’a
4 stycznia to także Światowy Dzień Braille’a. Święto to obchodzimy dzięki inicjatywie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Data ta jest nieprzypadkowa, bo bowiem dziś obchodzi Louis Braille, który kończyłby dziś 215 lat. Stracił on wzrok w wieku niespełna 3 lat. Stało się to podczas zabawy w warsztacie jego ojca rzemieślnika, wytwarzającego siodła i uprzęże. Oko uszkodził sobie szydłem, a skończyło się to dla niego ślepotą ze względu na to, że lekarze nie umieli powstrzymać krwawienia, a ponadto wdało się zakażenie. Natomiast będąc już nastolatkiem, w wieku 16 lat, stworzył alfabet dotykowy dla niewidomych, inspirując się techniką przekazywania korespondencji przez francuską armię. W jego wydaniu wyglądało to tak, że zapisywało się litery na podstawie kombinacji 6 liter umieszczonych na obwodzie prostokąta. Wtedy był to przełom dla osób niewidomych. Obecnie już bardzo mało osób posługuje się tym alfabetem, ponieważ współcześnie jest wiele unowocześnień dla osób niewidomych, które w znacznym stopniu ułatwiają tym osobom życie.
Komentarze