6 grudnia w Polsce zaczęła się akcja szczepień przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa – krakenowi. Teoretycznie, bo praktycznie pacjenci od początku narzekali, że nigdzie nie można przyjąć nowego preparatu pod nazwą Nuvaxovid. Brakowało go i w punktach szczepień, i w aptekach.
Co gorsza, pacjenci skarżą się także, że nie mogą zarezerwować terminu szczepienia, bo ich także nie ma. W punktach szczepień słyszą, że nie wiadomo, kiedy zapisy zostaną uruchomione, bo ani pracownicy przychodni, ani aptekarze jeszcze nie wiedzą, czy i kiedy otrzymają kolejne partie Nuvaxovidu.
Coraz więcej zakażeń
Szczepionka Nuvaxovid – gdy szczepienia już ruszyły – była dostępna w stosunkowo niewielu punktach w kraju. Ale gdzieś tam była. Teraz nie ma jej nigdzie, a ludzie bezskutecznie próbują zarezerwować termin.
Tymczasem wróg nie śpi, bo codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia na temat zakażeń przygnębiają. Ich liczba rośnie, a lekarze nie mogą zlecić pacjentom szczepień, bo nie wiedzą, gdzie mogą to zrobić.
Dr Paweł Grzesiowski, popularny wirusolog, tak podsumował tę sytuację na platformie X: „Tego jeszcze nie było! Po 24 godzinach od uruchomienia „programu” szczepień przeciw COVID, w całym kraju nie ma wolnych terminów na szczepienie nową szczepionką. Infolinia nie odpowiada. To żart, prawda?”.
Polacy zapłacą za to zdrowiem
Ta sytuacja to m.in. efekt olbrzymiego zainteresowania Polaków nowym preparatem. Znacznie większym niż szacowało to Ministerstwo Zdrowia.
„Szkoda, że Polacy zapłacą za to zdrowiem i życiem” – dodał dr. Grzesiowski.
Senator Beata Małecka-Libera z Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z Medexpressem określiła to, co się dzieje, chaosem.
– Poszła informacja, że można się szczepić wszędzie. Wszędzie, to znaczy gdzie? Wiele ośrodków, które wcześniej szczepiły, nie ma podpisanych umów. To wszystko, co widzimy, to są efekty spóźnionych działań, które odbijają się na zdrowiu społeczeństwa – podkreśliła.
Szczepionki mają dotrzeć już dzisiaj
Ten pożar musi gasić nowa ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Wczoraj (czwartek 14 grudnia) podjęła decyzję o zamówieniu kolejnej partii szczepionek Nuvaxovid. Dzisiaj dotrze 183 tys. szczepionek.
Podjęła też decyzję o zamówieniu kolejnych 250 tys. szczepionek. Jak powiedziała dziennikarzom, chodzi o to, żeby…
– Każdy, kto będzie chciał się zaszczepić, mógł to zrobić – podkreśliła Leszczyna.
Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała też powołanie zespołu ds. monitorowania sytuacji epidemiologicznej, który będzie analizował sytuację oraz przygotowywał rozwiązania.
Komentarze