Urszula – Młodość i pierwszy debiut.
Hity tej wokalistki takie jak m.in. „Rysa na szkle”, „Biała droga”, „Konik na biegunach” czy „Na sen” są już hitami znanymi i słuchanymi z pokolenia na pokolenie. Nie można jednoznacznie ocenić stylu muzycznego, w jakim Urszula tworzy swoje dzieła, ponieważ balansuje pomiędzy dwoma gatunkami: rockiem a popem. Na początku śpiewała także w stylu country. Od najmłodszych lat ciągnęło ją do śpiewu. W dzieciństwie marzyła jednak o zawodzie nauczycielki muzyki lub bibliotekarki. Od ósmego roku życia pobierała lekcje gry na akordeonie i fortepianie, a w wieku czternastu lat zaczęła uczyć się śpiewu w Studium Piosenki w Lublinie prof. Adolfiny Szałańskiej. Ukończyła 8 Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Rozpoczęła także studia na UMCS w Lublinie, na wydziale wychowania muzycznego, jednakże na 3 roku z nich zrezygnowała, poświęcając się karierze. Zadebiutowała w 1982 r. w Programie III Polskiego Radia na jednym z sobotnich bloków audycji radiowej Zapraszamy do trójki piosenką „Fatamorgana ‘82”
Rozkwit działalności artystycznej
W 1983 r. utwór „Ciotka P.” znalazł się na telewizyjnej liście przebojów, a balladę „Dmuchawce, latawce, wiatr” uznano za największy przebój roku w konkursie Polskiego Radia i Telewizji. Urszula śpiewała m.in.. z Felicjanem Andrzejczakiem czy Krzysztofem Cugowskim. Drugim albumem pt. „Malinowy Król” zakończyła współpracę z Budką Suflera, żeby skoncentrować się na solowych projektach. W 1989 r. wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, podczas koncertu Polska Promocja, z bardziej drapieżnym utworem pt. „Rysa na szkle” i nowym zespołem Jumbo. Na wybrane listy przebojów trafił później utwor pt. „Smutno jest w zoo”. Następnie Urszula opuściła Polskę i przebywała cztery lata w USA. Po powrocie został wydany przez nią w 1996 r. utwór „Na sen”, który stał się najbardziej znanym i rozpoznawalnym hitem w jej karierze. Mimo, że wytwórnie nie były chętne aby wydać nowy materiał zaprezentowany przez artystkę, co było spowodowane znacznie mocniejszym brzmieniem, niż miało to miejsce przed wyjazdem Urszuli do USA i bano się, że jej utwory się nie sprzedadzą, to ostatecznie album „Biała drogą” został wydany, a powiedzenie o nim, że stał się hitem, byłoby z pewnością niewystarczające. Nie można pominąć w tej historii osoby, która znacznie wpłynęła na rozwój kariery Urszuli, jaką był jej mąż Stanisław Zybowski, którego poznała w 1985 r. Rozpoczynał on wtedy swoją współpracę z Budką Suflera. Tworzyli razem z Urszulą piękny, zgrany zespół, zarówno prywatnie jak i zawodowo. Nagrali razem trzy albumy: Supernova, Udar i Akustycznie. Stanisław był świetnym gitarzystą, chwalono go za niesamowite umiejętności gry na gitarze, również był kompozytorem, a jego utwory były przez niego tworzone z pasją i z sercem. Niestety, zabrał go z tego świata nowotwór, a Urszula, po stracie męża w 2001 r. zrobiła sobie przerwę w swojej karierze muzycznej.
Powrót w wielkim stylu
Utwór pt. „Wstaje nowy dzień” uznaje się za pierwszy, który ukazał się po czteroletniej przerwie Urszuli od sceny. Miał on swoją premierę w czerwcu 2009 r. Szybko zyskał rozgłos. Przez parę następnych miesięcy był on nawet notowany na listach przebojów w lokalnych rozgłośniach. Następnie artystka wydała album pt. „Dziś już wiem”. Stało się to 9 kwietnia 2010 r. Albumowi temu udało się uzyskać status złotej płyty z wysoką sprzedawalnością, ponieważ nakład wyniósł aż piętnaście tysięcy egzemplarzy. W 2013 r. światło dzienne zyskał dziesiąty album studyjny artystki, pt. „Eony snu”, do którego zaprojektowała znaczącą ilość tekstu i pewną część muzyki. Tworzyła go razem z Piotrem Mędrzakiem, gitarzystą i kierownikiem jej zespołu koncertowego. W 2015 r. artystka uzyskała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wręczonego jej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z okazji 20-lecia albumu „Biała Droga” na sprzedaż wystawiono reedycje tegoż albumu, poddanego ponownej obróbce dźwiękowej z oryginalnych taśm. Wiosną odbyła się także jej klubowa trasa koncertowa. Z okazji 35-lecia natomiast w styczniu 2018 r. wyszedł jej kolejny singiel pt. „O mnie, o Tobie”, do którego słowa zostały napisane razem z Patrykiem Kumórem i Pere Loriano. W ramach trasy „Najlepsze 80-te” koncertowała przez następne dwa miesiące. W 2020 r. ukazał się wydany przez nią świąteczny album „Cud nadziei”. Album ten zawierał różnego rodzaju kolędy i pastorałki, a także utwory folkowe i popowe we współczesnym brzmieniu. W czerwcu 2021 r. przez nią na sprzedaż poszła reedycja jej płyty pt. „Urszula & Jumbo”, a w lipcu reedycja siódmego studyjnego albumu Urszuli pt. „Supernova”. 22 października 2021 r. artystka wydała kolejną płytę pt. „Teraz ja”, cieszącą się również ogromnym sukcesem, jeśli chodzi o odsłuchania. Natomiast maj 2022 r. przyniósł światu książkę autobiograficzną Urszuli, a właściwie „wywiad rzekę” udzielony z Ewie Annie Baryłkiewicz.
Podsumowując
Urszula Beata Kasprzak aktualnie przeżywa swoje 40-lecie na scenie muzycznej. Pojawi się w wielu miejscach w tym w filharmonii podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie już 16 stycznia 2024 r. o godzinie 19.00. Bilety z całą pewnością zostaną szybko wyprzedane, więc jeśli są Państwo zainteresowani występem tej wielkiej artystki to bilety są dostępne np. na stronach adria-art.pl lub kipbilecik.pl.
Link do zakupu biletów dostępny TUTAJ.
Komentarze