Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Świąteczne tradycje u innych narodowości w porównaniu do Polaków

W Polsce świętujemy od wieczoru 24 przez 25 i 26 grudnia. Zwyczaj zasiadania do stołu w Wigilię Bożego Narodzenia sięga XVIII wieku. Zgodnie z nim powinniśmy rozpocząć uroczystości, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Wtedy dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Celem tego zwyczaju jest zbliżenie rodziny i zacieśnienie więzów. Do pozostałych obyczajów należą: 12 potraw nawiązujących do liczby apostołów, świąteczną rybą na stole jest karp, którego łuska włożona do portfela ma sprawiać, by nie zabrakło pieniędzy, siano pod obrusem wspominające o żłobie Jezusa oraz dodatkowe nakrycie stołu mające przypominać o zmarłych bliskich. Po wigilijnej kolacji tradycją jest, by iść wspólnie na nocną mszę zwaną pasterką z 24 na 25 grudnia. A jak wygląda świętowanie Bożego Narodzenia w innych krajach?

Niemcy

Właśnie z Niemiec do nas i innych krajów przywędrowały takie zwyczaje jak ubieranie choinki i organizowanie jarmarków świątecznych. Tradycyjnymi potrawami na wigilijnym stole w Niemczech jest gęś z czerwoną kapustą, pierogi i korzenny piernik. Nasi sąsiedzi mają również zwyczaj wieszania ogórka lub bombki w jego kształcie w celu urządzenia małej gry dla najmłodszych, w której nagrodą jest dodatkowy prezent i szczęście na przyszły rok.

 

Czechy

W przeciwieństwie do nas Czeszki wróżą na Boże Narodzenienie a nie na Halloween czy Andrzejki. Na początku grudnia ścinają gałązki jabłoni, czereśni i forsycji. Jeśli zakwitną na święta, dziewczyna wyjdzie za mąż. Jeżeli pąki pojawią się przed świętami, najpierw pojawi się dziecko, dopiero potem ślub. Gałązka bez kwiatków oznacza kolejny rok w samotności.

 

Wielka Brytania

Co roku przed telewizorami, 25 grudnia Brytyjczycy słuchają orędzia swojego aktualnego władcy (teraz jest nim król Karol III), tradycja tą zaczęto w roku 1932 poprzez słuchanie radia. W Brytyjskiej tradycji prezenty są składowane nie pod choinką tylko w dużych skarpetach o nazwie „stockings”, które zawiesza się na brzegach łóżka, a kolacja nie jest jedzona 24, lecz 25 grudnia.

 

Hiszpania

Na stołach hiszpańskich w Wigilię można znaleźć między innymi dużo owoców morza, ale również jagnięcinę i szynkę. Zamiast opłatkiem, Hiszpanie dzielą się słodkim przysmakiem zrobionym z miodu, cukru, jajek i orzechów nazywanym „turron”. Prezenty dostaje się natomiast już 6 grudnia i zgodnie z tradycją przynoszą je Trzej Królowie. Oprócz tego w Katalonii istnieje zwyczaj związany z „Tió de Nadal”, czyli pieńkiem, na którym namalowana jest uśmiechnięta twarz. Zgodnie z tradycją, dzieci przez kilka tygodni przed świętami "karmią" go słodyczami, które w Wigilię lub Boże Narodzenie oddaje w formie prezentów.

 

Włochy

U Włochów ubiera się choinkę oraz stawia szopki na dzień Święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przypadającego 8 grudnia. W trakcie wieczerzy mają oni 13 potraw, wśród których nie może być mięsa, lecz są owoce morza, makarony i słodkie ciasta. Prezenty dzieciom przynosi na takiej samej zasadzie co nasz Mikołaj, wróżka o wyglądzie czarownicy — Befana, ale dopiero w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli na święto Trzech Króli. 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów