Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

4 grudnia – Barbórki, ale nie tylko!

Czy wiesz jakie inne święta obchodzimy 4 grudnia poza wszystkim dobrze znanym dniem św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy? Tego na pewno się nie spodziewałeś!
4 grudnia – Barbórki, ale nie tylko!

Źródło: Tygodnik Sanocki

Oprócz tak dobrze znanego każdemu święta wszystkich górników, ale także geologów i innych osób zajmujących się poszukiwaniem paliw kopalnych, wyróżniamy jeszcze dwa inne święta. Co to takiego?

Święto Wojsk Rakietowych i Artyleryjnych
Wojska rakietowe i artylerii (WRiA) są drugim pod względem liczebności rodzajem wojsk lądowych polskiej armii. W ich skład wchodzi: 1 Brygada Artylerii z Węgorzewa, 5 Pułk Artylerii w Sulechowie, 23 Pułk Artylerii w Bolesławcu, 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 14 Pułk Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Podczas tegorocznych obchodów, które odbyły się 1 grudnia Generał brygadier Grzegorz Potrzuski, szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, akcentował znaczące zmiany, jakim obecnie poddawana jest artyleria. Wskazywał on na głęboką modernizację tego rodzaju uzbrojenia, obejmującą zarówno aspekty techniczne, jak i operacyjne. Bo jak powiedział gen. bryg. Grzegorz Potrzuski dla TVP Bydgoszcz – „dziś osiągamy zdolności do oddziaływania na potencjalnego przeciwnika wojskami rakietowymi na odległość 300 km.” A to robi wrażenie. Warto zatem dziś pamiętać także o nich i być im wdzięcznym za pełnioną służbę. 

Źródło: Polska Zbrojna

Międzynarodowy Dzień Geparda

Te niezwykłe, osiągające prędkość do 120 km/h, potrafiące się rozpędzić do 100 km w zaledwie 3 sekundy i jako jedyne nie ryczące i nie potrafiące schować swoich pazurów wielkie koty, należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Dzień Geparda jest więc idealną okazją do tego, aby pomyśleć o nich właśnie dzisiaj! Zawsze możemy dołożyć swoją cegiełkę, aby chronić gepardy, wspierając organizacje ochrony przyrody i dzikich kotów. A co jeszcze warto o nich wiedzieć? Interesujące jest na pewno to, że mimo swoich zdolności gepardy osiągają przy polowaniu prędkość tylko do 50 km/h i łapią mniej niż połowę upatrzonych zdobyczy.
Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że jak w przypadku ludzi, a szczególnie osób młodych, gepardy są zdolne ale leniwe...

Źródło: Pixabay

Święto górników

Święto Barbórki, obchodzone 4 grudnia, jest tradycyjnie związane z górnictwem. Za patronkę św. Barbarę obrali sobie górnicy, ponieważ według legendy, gdy uciekała przed ojcem, który kazał jej się wyzec wiary, rozstąpiła się przed nią skała, przez której szczelinę dziewczynie udało się przecisnąć. Święto Barbórki jest obchodzone w wielu regionach świata, ale szczególnie znaczące jest w krajach o bogatej historii górniczej, takich jak Polska. Charakterystycznym elementem święta Barbórki jest koronkowa ozdoba zwana "barbórką". To specjalna dekoracja, często wykonana z metalu, drewna lub papieru, przedstawiająca symbole górnictwa, narzędzia pracy oraz postać św. Barbary. Warto podkreślić, że pomimo historycznego związku ze środowiskiem górniczym, Święto Barbórki stało się również okazją do szeroko pojętych obchodów kulturalnych i integracyjnych, które łączą społeczności lokalne i podkreślają znaczenie tradycji przemysłowej w historii danego regionu.

Tygodnik Sanocki

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów