Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Pogoń literacka przez Litwę”. Spotkanie z Aliną Lassotą

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Redakcja kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” zapraszają na spotkanie z cyklu „Frazy Osobiste” pod hasłem „Pogoń literacka przez Litwę”. Gościem spotkania będzie Alina Lassota – pisarka i artystka multimedialna, autorka numeru „Frazy” 2023, nr 3 (121) z blokiem poświęconym literaturze i kulturze współczesnej Litwy.
„Pogoń literacka przez Litwę”. Spotkanie z Aliną Lassotą

Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia 2023 roku o godz. 17:00 w Wypożyczalni Muzycznej przy ul. Żeromskiego 2 w Rzeszowie.

Spośród wszystkich sąsiadów, najmniej chyba wiemy o Litwinach i najsłabiej znamy ich kulturę, mimo wielowiekowej wspólnej tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest z pewnością bariera językowa, szczególnie dotkliwa w dziedzinie literatury oraz wszelkich sztuk posługujących się słowem. W najnowszym numerze „Frazy” prezentujemy głównie młodych twórców – Litwinów i Polaków – w większości jeszcze nieznanych polskim czytelnikom, oraz ważne zjawiska we współczesnej kulturze litewskiej. Naszymi tłumaczami i publicystami są młodzi przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej na Litwie, zwani tradycyjnie Wilniukami, nad którymi pieczę objęli Paweł Krupka i Juozas Žitkauskas, pisarz z Dzukii, regionu sąsiadującego z polską Suwalszczyzną – obaj od lat zaangażowani w polsko-litewską współpracę kulturalną. Zapraszamy na pierwszą w Rzeszowie i na Podkarpaciu prezentację literatury, sztuki oraz kultury współczesnej Litwy 
i spotkanie z jej twórcami. 

Alina Lassota urodziła się w Wilnie w polskiej rodzinie. W rodzinnym mieście ukończyła studia na kierunkach historii i filologii polskiej. W latach 1985–1994 była dziennikarką polskojęzycznego dziennika „Kurier Wileński”. Przez 16 lat była członkinią zespołu pieśni i tańca Wilia. Następnie studiowała w Polsce reżyserię teatralną i pracowała jako reżyser w Wilnie i w Warszawie, gdzie zasłużyła się m. in. w krzewieniu wiedzy o polskiej kulturze Litwy. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach poezji. Opublikowała po polsku trzy zbiory wierszy, jeden w wersji polsko-litewskiej, oraz jeden zbiór opowiadań. Jej utwory zostały przełożone na języki czeski, fiński, grecki, litewski, niemiecki, rosyjski i włoski. Były publikowane w prasie w różnych krajach Europy, a także w antologiach. Artystka specjalizuje się w organizacji widowisk wielodyscyplinarnych. Na Litwie miały one charakter wielonarodowy i wielojęzyczny. Jest aktywną członkinią Stowarzyszenia Literatów Polskich na Litwie. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Wilnie i w Warszawie. Jej inicjatywy artystyczne przyczyniły się do promocji wielokulturowego charakteru Wilna.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów