Kiedy spojrzeć na taką stronę, to niemal niczym nie różni się od witryny znanego sklepu internetowego. Jeśli spojrzeć przelotnie na adres wyświetlany w przeglądarce, to wszystko może się zgadzać. Ale jak poświęcimy więcej czasu na zbadanie strony, to okazuje się, że to wszystko jest fałszywką.
Oszuści tworzą specjalne strony, łudząco przypominające znane witryny. Co grosza – mają one adresy podobne do realnych e-sklepów. Wszystko po to, żeby zmylić klienta i okraść go z pieniędzy.
Czym zajmuje się CSIRT KNF?
I właśnie przed takimi praktykami regularnie ostrzega CSIRT KNF (Komisji Nadzoru Finansowego).
„Zespół CSIRT KNF realizujący zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa, we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, a w szczególności zespołami CSIRT poziomu krajowego, wspiera Operatorów Usług Kluczowych w obsłudze incydentów poważnych występujących w tych podmiotach, a także prowadzi działania mające na celu analizę pozostałych incydentów, trendów i zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa” – tłumaczy zespół.
W galerii zdjęć pokazujemy, jak wyglądają fałszywe strony internetowe i na co należy zwrócić uwagę, kiedy dokonuje się zakupów przez internet.
Komentarze