Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Premiera filmu Jasińskiego w rzeszowskim WDK

Premierowy pokaz z udziałem twórców filmu „Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” w reżyserii Daniela Jasińskiego odbędzie się w poniedziałek, 3 lipca. Wydarzenie będzie mieć miejsce w Sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i rozpocznie się o 17:00. Wstęp jest wolny. Na premierę zapraszają: Wojewódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie Światło oraz Podkarpacka Komisja Filmowa.
Premiera filmu Jasińskiego w rzeszowskim WDK
Stopklatka z filmu „Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny”

„Adamczykowie. Autoportret wewnętrzny” jest krótkometrażowym filmem dokumentalnym, opowiadającym o dwóch braciach i ich pasji do malowania, odkrywania rzeczywistości poprzez sztukę oraz poznawania siebie nawzajem na nowo. Film powstał w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej 2022, ze środków Województwa Podkarpackiego. Wydarzenie posiada patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Produkcja opowiada do Piotrze i Witoldzie Adamczykach - bliźniakach urodzonych w 1966 roku, siedzących w tej samej szkolnej ławce, wspólnie uczęszczających do liceum plastycznego w Rzeszowie, a następnie do łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. W szkole artystycznej, bracia zaczęli obserwować różniące ich podejście do życia oraz sztuki. Ich relacja zaczęła się pogarszać, a dotychczasowa jedność - rozpadać. Po wielu latach, ich drogi zeszły się jednak na nowo i zaczęli prowadzić wspólne działania artystyczne. 

Celem jednego wspólnie realizowanego od 2015 roku projektu malarskiego „Podobieństwa i różnice” (koordynacja: Witold Adamczyk) oraz „Różnice i podobieństwa” (koordynacja: Piotr Adamczyk), miało być poszukiwanie podobieństw między bliźniakami poprzez medium sztuki oraz ukazanie różnic wynikających z jednostkowych osobowości.Wspólną dla obu cykli ideą jest malowanie wspólnie jednego obrazu. Z tego właśnie procesu narodził się pomysł wystawy „Autoportret wewnętrzny”, będącą prezentacją prac Witolda i Piotra – osobnych i wspólnych.

Film prezentuje wyjątkowe zjawisko na mapie artystycznej Polski oraz być może świata, jednocześnie pozwalając widzowi na zrozumienie sztuki abstrakcyjnej. Dokument szuka jedności, która łączy bliźniaków i wyraża się poprzez tworzoną sztukę.

Po projekcji filmu, który trwa 30 minut, przewidziane jest spotkanie z bohaterami oraz twórcami. 

Zwiastun można zobaczyć wchodząc w link: https://youtu.be/s6KwUHDNyAc.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów