Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści

Święto przypadające na 18 czerwca, w tym roku zostało obchodzone dopiero po raz drugi w historii. Na twitterowym profilu Polskiej Policji, możemy przeczytać jej odpowiedź na towydarzenie.
Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści

Autor: Canva

W ostatnich latach na świecie pojawił się niepokojący wzrost powiązany z szerzeniem mowy nienawiści. W związku z tym, Sekretarz Generalny ONZ, podjął działania mające na celu zahamowanie tej tendencji. Była to pierwsza inicjatywa całego systemu Narodów Zjednoczonych na tym polu.

Zjawisko mowy nienawiści charakteryzuje się używaniem języka w celu rozbudzenia, usprawiedliwienia czy rozpowszechnienia dyskryminacji i nienawiści, a także przemocy wobec danej grupy czy osoby. Zaakceptowanie mowy nienawiści w społeczeństwie wspiera utrwalanie stereotypów i uprzedzeń. Może prowadzić również do tak zwanych „przestępstw z nienawiści”.

W polskim kodeksie karnym, mowa nienawiści nie jest uznana za przestępstwo. Jednakże istnieją przepisy, które mają na celu walkę z tym szkodliwym zjawiskiem. Należą do nich między innymi:

  • uporczywe nękanie, kierowanie gróźb, zniesławienie, znieważenie, życzenie śmierci oraz poniżanie. Wymienione zachowania zaliczają się do grupy czynów zabronionych, takich jak chociażby: „Napaść z powodu ksenofobii, rasizmu lub nietolerancji religijnej” (art. 257 KK),
  • „Złośliwe niepokojenie drugiego człowieka” (art. 107 KW), „Groźba karalna” (art. 190 KK) czy „Uporczywe nękanie i wykorzystanie wizerunku” (art. 190a. KK).

Za jeden z priorytetów w podejmowanych działaniach, Polska Policja przyjęła walkę z mową nienawiści i przestępstwami popełnianymi z nienawiści. Jest to możliwe dzięki pracy koordynatorów do spraw profilaktyki przestępstw z nienawiści, pełnomocnikom do spraw ochrony praw człowieka oraz koordynatorom zajmującym się zwalczaniem przestępstw z nienawiści.

Robią oni wszystko co w ich mocy, aby skutecznie zapobiegać temu problemowi oraz edukować na jego temat społeczeństwo oraz funkcjonariuszy, którzy zajmują się tego rodzaju problematyką


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów