2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne.
W dniu 2 kwietnia każdy może wyrazić swą solidarność z osobami z autyzmem poprzez:
- oświetlenie domu na niebiesko;
- nałożenie ubrania w kolorze niebieskim;
- dodania niebieskiej żarówki lub puzzla do swego profilu na facebook’u lub strony www.
W Rzeszowie jest wiele miejsc, w których można uzyskać rzetelne wsparcie w temacie autyzmu. Przykładem takich miejsc jest:
Poradnia Autyzmu Dzieci, która mieście się przy ul. Hetmańska 21 czy Poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym, która mieści się na parterze, w odcinku C, w Klinicznym Regionalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjnym Dla Dzieci i Młodzieży i jest integralną częścią Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.
Reklama

Komentarze