Gośćmi spotkania byli: dr hab. Joanna Rusin, prof. UR, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, redaktor Adam Bienias. Wydarzenie było zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Moda na język polski jest programem, którego pomysłodawcą był redaktor Adam Bienias. Dziennikarz wraz z profesorem Kazimierzem Ożogiem oraz profesor UR Joanną Rusin poruszają problematykę współczesnej polszczyzny i zachodzących w niej zmian w różnych kontekstach kulturowych i społecznych. Program emitowany jest na antenie TVP Rzeszów.
Goście spotkania
Dr hab. Joanna Rusin, prof. UR – pracownik naukowy Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Autorka licznych artykułów w czasopismach literackich i naukowych oraz książek: Aleksander Wielopolski – bohater trudnej legendy (1999), Człowiek świętego imienia: legenda Traugutta w piśmiennictwie polskim XIX i XX wieku (2002) i Literatura i jej konteksty: prace ofiarowane profesorowi Czesławowi Kłakowi / pod. red. Joanny Rusin, Kazimierza Maciąga (2005).
Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg – profesor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został habilitowany w 1991 r., jako rozprawę habilitacyjną zgłosił publikację Leksykon metatekstowy. W 2003 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Najpopularniejszą publikacją prof. Kazimierza Ożoga jest Polszczyzna przełomu XX i XXI w. (2001). Profesor prowadzi wykłady w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2019 r. jest współprowadzącym programu Moda na język polski.
Adam Bienias – absolwent Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, redaktor TVP3 Rzeszów od 2014 roku. W 2020 r. nagrodzony przez Radę Programową Telewizji Rzeszów jako Dziennikarz Roku. Od 2019 roku jest prowadzącym Mody na język polski, gdzie opowiada o współczesnych trendach polszczyzny.
Podczas wtorkowego spotkania bohaterowie nie tylko zdradzali przybyłym gościom kulisy powstawania popularnego programu, ale także rozważali sens i znaczenie języka polskiego w świecie kultury, religii i społeczeństwa.
Polska kultura jest wielką kulturą, europejską. Poprzez język ukazujemy jej blaski i cienie. - mówi profesor Kazimierz Ożóg.
Często zdarza się tak, że każdy prowadzi swój monolog na antenie, ale ostatecznie udaje nam się ze sobą porozmawiać. Uważam to za niesamowicie piękne, że jesteśmy tak różni, ale to właśnie język nas łączy, pomimo wszystko. - mówi redaktor Adam Bienias.
Komentarze