- Od lat jestem związany z rzeszowskim sportem motorowym, bardzo zależy mi na tym by rzeszowski żużel wrócił na należne mu miejsce na polskiej scenie tego sportu. Spółka, która obecnie zarządza klubem to zespół ambitnych ludzi, którzy dają nadzieję na reaktywację rzeszowskiego żużla. Dlatego postanowiłem pomóc i zaangażować się w prace klubu - mówi Marek Ustrobiński.
Cel: powrót Rzeszowa do PGE Ekstraligi
Nowy etap w rzeszowskim żużlu rozpoczął się w lutym 2022 roku. To wtedy zarejestrowano Spółkę Akcyjną H69 Speedway S.A. Zespół rzeszowskich żużlowców występuje w lidze pod nazwą Texom Stal Rzeszów.
Cele są ambitne, a ukoronowaniem starań zawodników i zarządu ma być powrót do żużlowej ekstraligi i nawiązanie do wielkich tradycji żużla w Rzeszowie.
- Widzę zaangażowanie zarządu spółki, doceniam działania i wierzę, że stawiane cele będą zrealizowane. Dlatego postanowiłem wspomóc spółkę i klub w dążeniu do tego by Rzeszów ponownie stał się jednym z najważniejszych ośrodków żużla w Polsce. Nie ukrywamy, że bardzo ważne jest dla także to, że nasze działania zyskały poparcie prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, któremu odbudowa pozycji rzeszowskiego żużla także leży na sercu – mówi Marek Ustrobiński.
Bogata księga tradycji
Na stronie internetowej spółki czytamy m. in., że H69 Speedway S.A. buduje profesjonalny klub żużlowy. Przejrzysty i godny zaufania, który będzie piął się po ligowych szczeblach aż do ekstraligi.
Spółka ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy organizacyjne. Po raz pierwszy od sześćdziesięciu lat zorganizowano w Rzeszowie w 2022 roku finały Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Skompletowano także zespół do walki o awans w zbliżającym się sezonie ligowym.
Żużel od dziesięcioleci jest jednym z symboli rzeszowskiego sportu. Cieszy się dużym i niesłabnącym powodzeniem. Sekcja żużlowa w Stali Rzeszów powstała w 1951 roku.
Stal ma w swoim dorobku 26 medali mistrzostw Polski. Wśród nich dwa złote medale drużynowych mistrzostw Polski z 1960 i 1961 roku. Były także medale srebrne i brązowe. W historii rzeszowskiego i polskiego żużla zapisali się nasi żużlowcy. Florian Kapała był medalistą Drużynowych Mistrzostw Świata i dwukrotnym indywidualnym mistrzem Polski.
Takie tytuły zdobywali także Jan Malinowski, Grzegorz Kuźniar i Jan Krzystyniak Legendą rzeszowskiego żużla jest także Eugeniusz Nazimek jeden z pionierów żużla w Rzeszowie, reprezentant Polski.
Stal Rzeszów ma w dorobku także tytuły mistrzów Polski drużyn młodzieżowych i par klubowych. Księga tradycji jest bogata.
Komentarze