Już wkrótce da Vinci Xi będzie operował pacjentów w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Nowoczesny system robotyczny został oddany do użytku w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej szpitala im. Fryderyka Chopina.
Nowoczesny robot za 14 mln złoty
Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia w związku z uruchomieniem robota:
- Ten robot i robotyka jako taka jest cenzurką innowacyjności dla Podkarpacia. Chcemy być innowacyjni nie tylko w naszych działaniach związanych z przemysłem, ale też w sprawach społecznych związanych z ochroną zdrowia – z tym dobrem, na które często czeka utrudzony pacjent. Chcę także podziękować za ten piękny montaż finansowy – tam, gdzie się spotykają środki samorządu i rządu to wszyscy jakby potwierdzają rację i potrzebę takiej inwestycji - mówił marszałek.
Koszt zakupu robota da Vinci Xi wyniósł w sumie 14 mln złotych, z czego 7 mln złotych zostało przekazane przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, a kolejne 7 mln złotych pochodziło z dotacji celowej z budżetu państwa na 2022 rok.
- Zakup systemu zwiększy ilość wykonywanych zabiegów, skróci czas hospitalizacji pacjentów, ograniczy powikłania, a także podniesie standard świadczeń medycznych i bezpieczeństwo pracy personelu medycznego - dodała wicewojewoda Jolanta Sawicka.
Można go stosować w wielu dziedzinach chirurgii
Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych oraz kardiologicznych.
Urządzenie składa się z trzech części: konsoli chirurgicznej przy której chirurg steruje pracą robota, wózka wizyjnego zapewniającego obrazowanie 3D w jakości HD z możliwością modulowania głębi obrazu pola operacyjnego oraz robota właściwego, mającego cztery ramiona. Roboty da Vinci są używane w szpitalach na całym świecie.
- Jest to bardzo ważny i historyczny moment, ponieważ prawie od dwóch lat operowaliśmy, a teraz mamy własny sprzęt. Pomimo tego, że mieliśmy sprzęt dostępny tylko 8 dni w miesiącu, to staliśmy się liderem w Polsce, jeżeli chodzi o wykonywanie zabiegów radykalnej prostatektomii w asyście robota - mówił Paweł Wisz, kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.
Komentarze