Ministerstwo sprawiedliwości zapowiada zmiany w sprawie społecznej inicjatywy mieszkaniowej. Jak przekonuje Marcin Warchoł, to ważna zmiana, która wprowadzana jest z myślą o najbiedniejszych, którzy potrzebują mieszkań socjalnych.
Tą zmianę w nowej ustawie o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i innych przepisach. W tej kwestii czeka nas prawdziwa rewolucja przepisów. "Nieruchomości zabudowane dzięki publicznym środkom nie będą trafiać w ręce urzędników"- mówił na ten temat Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Kryteria mają być jasne i zapobiec w przyszłości sytuacji, w której zasoby mieszkaniowe są wykorzystywane przez osoby, które stać na zakup mieszkania.
Projekt nazywa się "lex Wiśniewski". Patryk Jaki informuje, że to od nazwiska prezydenta Opola, który ostatnio przyznał sobie dwa mieszkania komunalne. Jaki wyjaśniał, że prezydent ma willę, a mieszkania są własnością gminy. Europoseł Solidarnej Polski nie ukrywa, że wykorzystywanie funkcji publicznych do przyznawania sobie mieszkań, to po prostu patologia.
Mieszkania mają być głównie przyznawane osobom niezamożnym i według ustawy zapobiegną w przyszłości takim sytuacją, jak ta w Opolu.
Główne założenia nowych przepisów:
Według założeń projektu ustawy ma zostać opracowany katalog osób, które będą mogły ubiegać się o mieszkania socjalne, w tym dla osób, które nie mogą uzyskać kredytu mieszkaniowego a ich dotyczasowe miejsce zamieszkania nie spełnia wymagań mieszkania socjalnego.
Co więcej Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe będą mieć zakaz prowadzenia działalności developerskiej. Będą one organizacjami non profit. Będą więc działać, aby pomagać, nie by zarabiać.
Korzystną zmianą ma być zakaz zawierania umów z osobami o korzystnej sytuacji materialnej, w tym z osobami, które pełnią funkcje publiczne. Zostanie wprowadzony rygor nieważności umowy najmu lokalu komunalnego z osobami, które pełnią funkcje publiczne.
Ponadto osoba, która będzie chciała nająć mieszkanie komunalne będzie musiała złożyć oświadczenie, że nie posiada innego mieszkania. Wszytko pod rygorem odpowiedzialności karnej.
W Polsce na mieszkania wg GUS czeka 129 tysięcy gospodarstw domowych, wśród nich m.in samotne matki i rodziny wielodzietne.
Źródło i foto: Ministerstwo Sprawiedliwości.
NOWE:
- Wystawa Jana Nowaka w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim
- W Rzeszowie odtworzono dawne wesele przybyszowskiego! [FOTO]
- Trwają Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie! [FOTO]
- Zmiany w Parku Sybiraków [FOTO]
- Tydzień przedsiębiorczości z uczniami rzeszowskich szkół średnich w tematyce zakładania działalności gospodarczej
- "FunPark" na Baranówce już na finiszu
- Minister Marzena Okła-Drewnowicz w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim
- Rzeszów zaprasza na Świąteczne Miasteczko na Rynku! [HARMONOGRAM GRUDZIEŃ]
- MPEC-Rzeszów na drodze do modernizacji i transformacji ciepłownictwa
- Nowy oddział ratunkowy w szpitalu MSWiA w Rzeszowie
Komentarze