Dzieciństwo i młodość
Córka króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. Przyszła na świat w Londynie. W tym czasie jej ojciec nosił tytuł księcia Yorku. W dzieciństwie nazywano ją Lilibeth. Dorastała pod czujnym okiem niani Margaret MacDonald, a później guwernantki Marion Crawford.
Była trzecia w kolejce do tronu.
Cztery lata po jej urodzeniu na świat przyszła jej młodsza siostra Małgorzata. Siostry odebrały wykształcenie, jednak jego program był bardzo okrojony. Ograniczał się do historii państwa, geografii i Biblii.
Po śmierci króla Jerzego V
Kiedy zmarł Jerzy V (jej dziadek) tron miał objąć Edward VIII. Postanowił on jednak zrzec się tronu, aby poślubić Wallis Simpson, kilkukrotną rozwódkę. Abdykował on 11 grudnia 1936 r. Niespodziewanie tron musiał objąć ojciec Elżbiety – Jerzy VI.
Czas II wojny światowej siostry spędziły w Berkshire. Mimo licznych bombardowań rodzice nie odesłali dziewczynek do Kanady, co im doradzano. Król jednak nie chciał opuścić poddanych, a matka nie zgodziła się na wyjazd bez niego.
W lipcu 1943 r. Elżbieta poznała swojego przyszłego męża Filipa. Młodzieniec opiekował się Elżbietą i Małgorzatą, kiedy te odwiedzały Akademię Marynarki w Dartmouth.
W 1945 r. Elżbieta wstąpiła do wojska (Women’s Auxiliary Territorial Service). Była kierowcą i mechanikiem.
Elżbieta bardzo polubiła Filipa. Jej rodzice nie mogli jednak go zaakceptować. Mimo tego para zaręczyła się. Pobrali się 20 listopada 1947 r., następnie zamieszkali w Clarence House.
Filip, który otrzymał tytuł księcia Edynburga, wrócił do wojskowych obowiązków na Malcie. Przez kilka lat Elżbieta mieszkała tam z nim.
Rodzina
Elżbieta swoje pierwsze dziecko urodziła 14 listopada 1948 r. Dla chłopca wybrano imię Karol. Elżbieta jest matką czwórki dzieci. Po Karolu w 1950 r. na świat przyszła Anna, następnie w 1960 r. Andrzej, a w 1964 r. Edward.
Choroba Jerzego VI
Schorowany Jerzy VI, który cierpiał na raka płuc, powierzał swojej córce coraz więcej obowiązków. Reprezentowała go w wielu zagranicznych podróżach, z czego największą była wizyta w krajach wspólnoty. Rozpoczęła się ona w styczniu 1952 r. W jej trakcie Elżbieta dowiedziała się o śmierci ojca.
Obowiązki królowej zaczęła pełnić 7 lutego 1952 r.
Panowanie
Koronacja królowej Elżbiety II odbyła się 2 czerwca 1953 r. w opactwie westminsterskim.
Królewska para, wbrew swojej woli, zamieszkała w pałacu Buckingham. Była to tradycja ustanowiona już w pierwszej połowie XIX w.
Niedługo po koronacji małżeństwo odbyło trwającą 6 miesięcy podróż dookoła świata. Odbyła się ona na przełomie 1953 i 1954 r. (odwiedzili między innymi Australię). Kilka lat później królowa odbyła dyplomatyczną podróż do USA i Kanady.
Królowa podróżowała po całym świecie. Odwiedziła również Polskę, jej wizyta miała miejsce w 1996 r.
W czasie panowania królowej Elżbiety II kolejne państwa odłączały się od brytyjskiego imperium i stawały się republikami. Żadne jednak nie opuściło Wspólnoty Narodów.
Zgodnie z obowiązującymi w Wielkiej Brytanii przepisami królowa nie może manifestować swoich poglądów politycznych i sympatii wobec polityków. Do stałych obowiązków królowej leży cotygodniowe spotkanie z premierem (zawsze we wtorek) oraz codzienna lektura dokumentów przesyłanych jej przez ministrów.
Królowa słynęła z subtelnego komunikowania swoich poglądów za pomocą słynnych kapeluszy i broszek. Jej stroje i gesty często odzwierciedlają jej prywatną opinię.
Życie religijne
Królowa była osobą wierzącą, mocno zaangażowaną w życie religijne. Jako monarchini pełni też funkcję zwierzchnika Kościoła Anglii.
Królowa w kulturze
Królowa zasłynęła ze swojej pasji do jazdy konnej oraz psów, a także z żelaznego przestrzegania protokołu i formalności. Znana jest również z zamiłowania do kapeluszy.
Pierwszy film dokumentalny na temat życia rodziny królewskiej powstał w 1969 r.
Ponadto doczekała się ekranizacji części swojej historii w filmie Królowa z 2006 r. Zagrała ją Helen Mirren. Historię jej panowania przedstawia również serial The Crown, który od 2016 r. produkuje Netflix.
Wspierała działania ponad 600 organizacji charytatywnych.
Informacja: życiorysy.pl
Komentarze