Festiwal odbędzie się lipcu i będzie trwał sześć dni (12-18 lipca). Porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy samorządem województwa a rzeszowskim oddziałem stowarzyszenia "Wspólnota Polska", w środę 19 kwietnia podpisali: Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, prof. Aleksander Bobko, prezes stowarzyszenia i wiceprezes stowarzyszenia Mariusz Grudzień. Podpisany dokument reguluje zakres zadań i finansowe wsparcie partnerów.
Władysław Ortyl powiedział, ze cieszy się z tego, że festiwal ponownie wraca do Rzeszowa, bo promuje Rzeszów i województwo podkarpackie:
Samorząd województwa traktuje to wydarzenie bardzo poważnie, gdyż przypomina ono o naszym dziedzictwie, o kulturze. Wiele osób z Podkarpacia emigrowało w świat. Wiele osób też wraca i ten czas festiwalowy, jest takim czasem spotkań, dyskusji, rozmów. W tym okresie Podkarpacie staje się taką stolicą Polonii – mówił marszałek Ortyl.
Aleksander Bobko podkrelsił wagę festiwalu zwłaszcza dla osób, które mieszkają poza granicami Polski. Podkreślił, że festiwal to czas wspólnej integracji i łączenia Polaków:
Jestem pewien, że ten festiwalowy czas, będzie czasem budowania i doświadczania polskiej wspólnoty, a to zawsze, a szczególnie dzisiaj, jest nam bardzo potrzebne. Będziemy dumni z tego co będzie się działu w lipcu w Rzeszowie.
Wiceprezes Mariusz Grudzień poinformował o sprawach technicznych związanych z festiwalem. Poinformował, że w festiwalu weźmie udział 20 zespołów z 10 krajów. Łącznie ponad pół tysiąca uczestników. Będą oni zakwaterowani w akademikach Politechniki Rzeszowskiej. Do Rzeszowa mają przyjechać zespoły z Brazylii, Ukrainy, Australii, Litwy, Kanady, Czech, USA i Niemiec.
Napisz komentarz
Komentarze