Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama APDOMI - Zamieszkaj jak lubisz!
piątek, 18 kwietnia 2025 05:50
Reklama dotacje unijne dla firm

Tłuste łuski na skórze głowy – jak sobie z nimi radzić?

Tłuste łuski na głowie to może być objaw łojotokowego zapalenia skóry. Tę chorobę cechuje tworzenie się przewlekłego stanu zapalnego oraz nadmiernie złuszczającego się naskórka, który na głowie tworzy charakterystyczną skorupę, drobne ranki i łupież. Chorzy narzekają też na nadmierne przetłuszczanie się włosów. Choroba nieprawidłowo prowadzona, może przenosić się na inne części ciała. Również łuski na głowie to dość duży problem, zatem, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sobie z nimi poradzić, czytaj dalej.
  • 01.03.2025 07:00
  • Autor: Verdelove
Tłuste łuski na skórze głowy – jak sobie z nimi radzić?

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry, inaczej ŁZS, to jedna z częściej występujących chorób dermatologicznych, ale nie łatwych do leczenia, ze względu na nawrotowy charakter oraz brak konkretnie określonej farmakoterapii. Typowe objawy ŁZS to zmiany rumieniowo-złuszczające, z obecnością tłustych łusek. Przyczyna tej dermatozy nie została do końca odkryta, ale obwinia się przesadnie pracujące gruczoły łojowe. Przez obecność na skórze tłustego łoju, nadmiernie rozmnażają się lipofilne grzyby malassezia furfur, (tworzące nasz mikrobiom) wywołując przy tym przykre objawy.

Co robić, gdy zauważy się łuszczenie skóry głowy?

Najtrafniejszym rozwiązaniem jest przede wszystkim kontakt z dermatologiem, który ogląda zmiany i rozpoczyna najlepsze leczenie, stosownie do zaawansowania zmian, ich nasilenia oraz rozległości. Czasami specjalista może prowadzić leczenie skojarzone, więc zaleca zarówno leki działające miejscowo, jak i te przeznaczone do doustnego przyjmowania.

Najczęściej jednak dermatolog, żeby zahamować objawy choroby, dobiera produkty działające miejscowo, ze skutecznymi składnikami, jak: flutrimazol, ketokonazol, pirokton olaminy, cyklopiroksolamina czy siarczek selenu.

W ciężkich przypadkach lekarz przepisuje:

  • szampon ze sterydami,

  • doustne leki przeciwgrzybicze,

  • fototerapię w serii zabiegów (naświetlania skóry promieniami UV).

Takie działanie ma zabić obecne na skórze nadmiernie nagromadzone grzyby malassezia furfur, a tym samym również zlikwidować ogniska zapalne, zagoić ranki, złuszczyć martwy naskórek i zregenerować skórę. Czytaj więcej: https://seborh.pl/lojotokowe-zapalenie-skory/ 

Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Łuszcząca się skóra głowy może wywoływać negatywne emocje, obniżać samoocenę, a nawet prowadzić do zamykania się w domu i unikania kontaktów z ludźmi. Zatem warto mieć regularny kontakt z dermatologiem, a dodatkowo zwrócić szczególną uwagę na właściwą pielęgnację.  Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie profesjonalnego zestawu do skóry z ŁZS, w którym znajdzie się nie tylko szampon, ale również inne kosmetyki, które przyśpieszą regenerację skóry, a do tego będą też normować pracę gruczołów łojowych – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Zlikwiduj łuski na głowie i wszystkie inne objawy ŁZS – wybierz zestaw Seborh

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon Seborh – znajdziesz w nim np.: ichtiol, siarczek selenu oraz pirokton olaminy dokładnie, myje, złuszcza, usuwa martwy naskórek oraz łuski. Produkt regularnie stosowany wzmocnia barierę hydrolipidową, a także reguluje pracę gruczołów łojowych.

  • Emulsja Seborh – ma w sobie np.:  olej z czarnuszki, siarkę i mocznik odkaża, szybko łagodzi stany zapalne, koi, jak również niweluje objawy choroby. Emulsja zmiękcza, po czym wygładza skórę, a stosowana systematycznie normalizuje pracę sebum.

  • Płyn Seborh – znajdziesz w nim glukonolakton, ekstrakt z arniki i różne kwasy, np. jabłkowy. Mgiełka wspomaga mikrokrążenie oraz naczynia krwionośne. Co istotne płyn świetnie regeneruje, nawilża i chroni skórę.

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

 

Pielęgnacja przy ŁZS – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów, takich jak łuszczenie się skóry głowy?

Nieodzownym elementem pielęgnacji skóry głowy objętej ŁZS jest przede wszystkim kontakt z dermatologiem oraz dokładne przestrzeganie, wszystkich jego zaleceń.

Warto przy ŁZS głowy zrezygnować z wszelkich utrwalaczy fryzury, a także stosowania urządzeń do stylizacji na gorąco oraz suszenia włosów suszarką z gorącym nawiewem. Niewskazane jest również korzystanie z agresywnych kosmetyków, długotrwałe czesanie i układanie fryzury czy mocne upinanie włosów.

Konieczny okazuje się natomiast wybór profesjonalnych dermokosmetyków, przeznaczonych do stosowania właśnie przy tej dermatozie. Mają one specjalnie dobrany, łagodny dla skóry, ale skuteczny skład, by uderzać we wszystkie charakterystyczne objawy łojotokowego zapalenia skóry. Dodatkowo co też ważne będą delikatnie ściągać martwy naskórek oraz normować pracę gruczołów łojowych.

Żeby jednak złuszczyć pojawiające łuski na głowie, ale nie zaburzyć bariery ochronnej skóry, kosmetyk musi mieć dobrane składniki, np.: kwas glikolowy, mocznik, kwas migdałowy i ichtiol. Nie powinno się skupiać tylko na samym szamponie, ale wybierać wysokiej jakości zestawy z przeznaczenie do skóry z ŁZS. Wtedy substancje aktywne będą mogły wniknąć w skalp, po czym dogłębnie i kompleksowo działać.

Podsumowanie

W celu zahamowania zmian łojotokowych konieczne jest leczenie oraz właściwie rozumiana pielęgnacja. Odpowiednie postępowanie z włosami jest także istotne i to również w okresie remisji! W tym celu cały czas należy pamiętać o zastosowaniu właściwych kosmetyków, które będą regulować pracę sebum oraz nawilżać skórę.

Materiał partnera