Bestsellery Empiku to coroczna gala, która wzbudza wiele emocji w świecie kultury. W tym roku wśród nominowanych znalazła się Barbara Wysoczańska, która swoją powieścią „Narzeczona nazisty” podbiła serca wielu czytelników.
O tym, jakie emocje ta nominacja w niej wzbudza i dlaczego właśnie taką tematykę wybrała, jako temat swojej historii, autorka porozmawiała z Karoliną Winiarską.
Media właśnie obiegła wiadomość, że Pani powieść „Narzeczona nazisty” została nominowana do BESTSELLER EMPIKU 2021. Jaka była Pani pierwsza myśl, gdy usłyszała Pani tę informację?
Ogromne zaskoczenie i niesamowita radość. Zwłaszcza, kiedy zobaczyłam, z jakimi pisarzami zostałam nominowana w swojej kategorii. To wielki zaszczyt. Dotarło do mnie jak ogromna rzesza czytelników doceniła moją debiutancką powieść.
Dlaczego porusza Pani tematykę wojenną w swojej powieści?
Temat II Wojny Światowej jest mi bliski. Interesują się tym okresem w szczególności dziejami społecznymi. Próbuję zrozumieć ludzi, żyjących w tamtych okrutnych czasach, jak żyli, jak radzili sobie z trudną codziennością. Szczególnie interesują mnie kobiety, bo na temat żołnierzy jest bardzo dużo informacji. Kobiety są w tamtym okresie marginalizowane.
W lutym będzie miała premierę kolejna pani Powieść „Siła kobiet”. O czym przeczytamy w tej historii?
Siła kobiet to opowieść o trzech kobietach w dwudziestoleciu międzywojennym, którym los nie szczędził trudności życiowych. Śmierć znanego polityka, z którym każda z nich była w inny sposób związana, budzi w nich wolę walki o lepsze życie. Jedna próbuje zawalczyć o lepszy byt swój i swojej córeczki, druga wyrwać się z piekła w jakim żyła u boku męża oprawcy i poświęcić swojej pasji, a trzecia zapragnęła zdobyć to, co zarezerwowane było głównie dla mężczyzn, czyli wyższe wykształcenie. To książka o odważnych kobietach, które z dumą i determinacją walczyły o to, żeby Polki miały takie same prawa jak mężczyźni. To też opowieść o sile miłości i przyjaźni i o niezwykłej mocy macierzyństwa.
Który moment w pracy nad powieścią jest dla Pani najtrudniejszy?
Najtrudniejszy jest sam początek, kiedy zaczynam tworzyć bohaterów, kreować ich, nadawać im cechy. Często mnie zaskakują. Stworzenie w wyobraźni całego świata, który chciałabym opisać też zajmuje mi trochę czasu. Muszę się właściwie dostroić do powieści, wniknąć w historię. Później jest już tylko łatwiej.
Czy są momenty, że bywa Pani książkami zmęczona?
Zmęczona się czuję tylko na koniec, kiedy wprowadzam poprawki, bo jest to żmudne zajęcie. Samo pisanie nigdy mnie nie męczy. Są za to momenty, które budziły we mnie silne emocje i wtedy musiałam na parę dni odstawić pisanie. Tak było przy pisaniu Narzeczonej nazisty.
Dziękuję za rozmowę i mocno trzymam kciuki za finał plebiscytu!
---
„Narzeczona nazisty”
OPIS WYDAWCY
Czym była miłość w obliczu gigantycznej nienawiści, śmierci i poniżenia?
Czy miała prawo się z niej cieszyć, podczas gdy tylu straciło życie?
Jest koniec sierpnia 1938 roku. Polka Hania Wolińska, na co dzień studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny. Poznaje wnuka swojej pracodawczyni, hrabiego Johanna von Richter. W młodych rodzi się wzajemna fascynacja. W rodzinnej posiadłości von Richterów w Monachium, Polka naocznie styka się z hitlerowskim fanatyzmem, który ogarnia całe Niemcy.
Na tle rosnącego w siłę nazizmu i niechybnej wojny w Europie, Hania i Johann zakochują się w sobie. Dziewczyna wkracza na niemieckie salony jako narzeczona hrabiego i poznaje najwyższych rangą przywódców III Rzeszy. Równocześnie zostaje zwerbowana przez polskie władze do przekazywania tajnych planów Hitlera dotyczących Polski i Europy…
Karolina Winiarska - opiekun działu "Czytadło"
Nauczycielka języka angielskiego w jednej z rzeszowskich szkół średnich i pisarka w jednym. Autorka powieści obyczajowych. Jak sama podkreśla pisze głownie o kobietach i dla kobiet. Debiutowała w roku 2019 powieścią „Następnym razem”. Do tej pory ukazało się 5 powieści jej autorstwa.
Komentarze