Kwiaciarnia "Róża" została wybudowana w latach 60. przez rzeszowskie MPGK. Od 1975 roku prowadziła ją pani Krystyna, która w 1992 roku wzięła ją w dzierżawę. Przez lata miejsce to służyło mieszkańcom, dostarczając kwiaty na różne okazje. Jednak z upływem lat budynek zaczął niszczeć, a rosnące koszty utrzymania zmusiły panią Krystynę do zamknięcia kwiaciarni w 2022 roku.
Po zamknięciu kwiaciarni, budynkiem zajęło się miasto. Powołano specjalny zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele urzędu ochrony zabytków, zarządu zieleni oraz biura gospodarki mieniem, aby opracować plan na przyszłość pawilonu. Zgodnie z wizją miasta, miejsce to ma pełnić funkcję społeczną. W planach jest stworzenie kawiarni z galerią sztuki, co wypełniłoby lukę w tej części Rzeszowa, gdzie brakuje podobnych rozwiązań.
Chcemy, aby wspomnienie po kwiaciarni było wciąż żywe wśród mieszkańców, by to miejsce znowu ich przyciągało – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Miasto zamierza zorganizować konkurs ofert na zagospodarowanie pawilonu, szukając inwestora z wizją, który odpowiednio wykorzysta potencjał tego miejsca.
Wiceprezydent Rzeszowa, Marcin Deręgowski, który koordynuje prace związane z zagospodarowaniem pawilonu, podkreśla, że obiekt jest chroniony przez konserwatora zabytków ze względu na swój architektoniczny układ. Konkurs na zagospodarowanie terenu i budynku ma zostać ogłoszony w czwartym kwartale tego roku.
Nowa przestrzeń i sąsiedztwo
Obok dawnej kwiaciarni, w miejscu obecnego banku, ma powstać nowy budynek mieszkalny. Zgodnie z wizualizacjami, będzie miał siedem pięter i zostanie wkomponowany w istniejącą pierzeję ulicy Dąbrowskiego. „Dobrze by było, aby te dwa obiekty mogły ze sobą współgrać” – mówi wiceprezydent Deręgowski.
Konkurs na zagospodarowanie
Obecnie miasto czeka na wytyczne konserwatorskie dotyczące zagospodarowania pawilonu. Następnym krokiem będzie przygotowanie wytycznych do złożenia ofert, a całość zwieńczy ocena propozycji i wybór najlepszego oferenta. Ważne jest, że obiekt nie zostanie sprzedany, a jedynie wydzierżawiony na dłuższy okres, co pozwoli na jego odpowiednie wykorzystanie.
Miejsce dla mieszkańców
Miasto pragnie, aby pawilon był ogólnodostępny i otwarty na przestrzeń parkową.
Mamy tam piękny, zrewitalizowany park z dużym placem zabaw. Zależy nam, aby ten obiekt funkcjonował od strony parku i służył mieszkańcom, zwłaszcza rodzicom z dziećmi – dodaje Marcin Deręgowski.
Przywrócenie dawnej kwiaciarni "Róża" do życia ma na celu stworzenie miejsca, które będzie służyło mieszkańcom Rzeszowa przez kolejne lata, jednocześnie zachowując pamięć o jego historycznym znaczeniu.
Komentarze