Pieniądze w związku są – jak pokazuje badanie Grupy Progres, opisane przez pulshr.pl – bardzo ważne. Mogą go scalić albo skutecznie rozwalić.
Kiedy jedno zarabia więcej niż drugie…
Większość badanych nie ma problemu z dzieleniem się z partnerem informacjami o swoich zarobkach. 90 proc. respondentów zna zarobki swojego partnera/partnerki. Jedynie 10 proc. nie wie, jaką wypłatę dostaje ich druga połowa.
Nie jest już tak miło, kiedy jedno z nich zarabia więcej. 15 proc. badanych czułoby z tego powodu dyskomfort. Przy czym częściej jest to problem mężczyzn niż kobiet.
– Nadal istnieje znacząca liczba mężczyzn odczuwających dyskomfort, gdy partnerka zarabia więcej. Co może oznaczać, że wzorce kulturowe i społeczne, które przekazali nam dziadkowie czy rodzice, wciąż kształtują nasze oczekiwania i role w związkach – mówi cytowana przez serwis Iwona Wieczyńska, dyrektorka regionu w Grupie Progres.
Na pytanie o długotrwałe utrzymywanie partnera jako powód rozpadu związku 57 proc. ogółu respondentów odpowiedziało, że taka sytuacja może doprowadzić do rozstania. Ten punkt widzenia podziela 56 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn.
Wspólny kredyt skutecznie wiąże
Aż 20 proc. Polaków przyznaje – jak wynika z innego badania, tym razem firmy windykacyjnej Intrum – że z powodu swojej sytuacji finansowej nie zakończył związku ze swoim partnerem. Co to znaczy?
Że z powodu zarobków nie wszystkich stać na życie w pojedynkę, a zaciągnięte kredyty i inne zobowiązania finansowe spajają pary bardziej niż ślub.
– Wchodząc w poważną relację, już na samym początku warto ustalić z partnerem, czy będziemy mieli wspólny budżet domowy i wspólne konto w banku, czy stawiamy na rozdzielność finansową – podpowiada cytowana przez pulshr.pl Agnieszka Szymańska z firmy windykacyjnej Intrum.
I dodaje: – Szczerość w relacji w przypadku tematów związanych z pieniędzmi nie oznacza od razu, że musimy się tłumaczyć przed partnerem z każdego wydatku. Chodzi raczej o to, aby nie ukrywać przed drugą osobą problemów finansowych, bo prawda zazwyczaj i tak wychodzi na jaw.
Komentarze