Tłok na ulicach prowadzących na cmentarze już jest. Zaczął się w piątek, bo właśnie wtedy – jeszcze przed weekendem – wielu Polaków ruszyło na groby bliskich. Jedni po to, żeby zapalić znicz, inni – żeby przygotować się na 1 listopada.
Na drogach
Także w piątek zaczęły się akcje „Znicz” i „Hiena”.
„Policjanci ruchu drogowego będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt. Będą także reagować na wykroczenia, w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, m.in. na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości. Zwrócą również uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych” – wylicza policja, mając na myśli akcję „Znicz”.
I radzi, żeby kierowcy jadący na cmentarz zachowali ostrożność.
W większych miastach wiele ulic ma już nową organizacją ruchu. Utworzono tymczasowo nowe parkingi, czasami zamknięto dotychczasowe, przeznaczając miejsce na handel.
Uruchomiono także dodatkowe linie komunikacyjne. Niekiedy trasy innych linii zostały skrócone lub zmienione, aby dowieźć pasażerów na cmentarze.
„Z uwagi na utrudnienia, które mogą występować w tym okresie w ruchu drogowym, zalecamy korzystanie z transportu publicznego. Tym bardziej, że w wielu miastach zostaną uruchomione specjalne linie kursujące z dużą częstotliwością” – radzi policja.
Co do „Hieny”, to więcej patroli ma być obecnych na cmentarzach i w ich okolicach. Mają zadbać o bezpieczeństwo odwiedzających groby i wyłapywać złodziei. Lepiej jednak nie mieć przy sobie większej ilości gotówki. Należy też dobrze pilnować portfeli i torebek. A drogich rzeczy nie warto zostawiać w samochodach.
Zakupy
Wszystkich Świętych jest dniem wolnym i dlatego sklepy będą nieczynne. Mniejsze placówki w wielu przypadkach będą otwarte, ale będzie tam obowiązywał taki sam mechanizm jak w przypadku handlowych niedziel. Czyli albo za kasą stanie właściciel sklepu, albo dodatkowo opłacony pracownik. Możliwe jest także prowadzenie sprzedaży z pomocą kasy samoobsługowej.
Co do wielkich sieci, to np. Biedronka we wtorek wydłuża godziny pracy części swoich sklepów (ok. 2,6 tys. w całej Polsce) do godz. 23. W środę placówki będą zamknięte.
Lidl nie wprowadza żadnych zmian. Tak samo jak Auchan, Netto, Kaufland i Carrefour.
Co do Carrefour Express, to działają one na zasadzie franczyzy i to franczyzobiorca decyduje o otwarciu w dniu wolnym od pracy. Musi się to jednak odbywać zgodnie z przepisami. Tak samo jest w przypadku Żabek.
Do lekarza
Przychodnie zdrowia w środę 1 listopada będą zamknięte. Jeżeli ktoś w tym czasie będzie potrzebował pomocy, musi liczyć na Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Jednak w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem są placówki pełniące niedzielne i świąteczne dyżury. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej regionalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Można także poprosić o wskazanie takiej przychodni, dzwoniąc pod numer 800 190 590. To całodobowa infolinia NFZ.
Pogoda
Co do pogody na Wszystkich Świętych i Zaduszki, to IMGW ma dobre wieści: ma być ciepło.
W środę przewidywane jest umiarkowane i duże zachmurzenie, a we wschodniej części kraju nawet deszcze.
„Temperatura maksymalna od 10 do 15°C. Wiatr już słabszy, tylko nad morzem w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich” – podaje IMGW.
W czwartek ma być pogodnie i bez opadów. „Temperatura do 17°C na południu kraju. Wzrośnie prędkość wiatru z południa, możliwe są porywy do 60 km/h, w rejonach podgórskich Karpat do 80 km/h” – dodają synoptycy.
W piątek deszcz może padać na zachodzie i w centrum Polski. Temperatura ma wynieść od 11 do 17°C.
„W sobotę i niedzielę chmury na przemian ze słońcem. Miejscami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10 do 17°C. Wiatr już słabszy, z kierunków południowych” – informuje IMGW.
Komentarze