Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Stopa, a mięśnie dna miednicy

Stopa, a mięśnie dna miednicy
image0
Stopa ma stosunkowo małą powierzchnię, ale od jej pracy i ułożenia zależy praca kolan, bioder, miednicy, kręgosłupa i głowy. Jako kompleks anatomiczno – funkcjonalny kończy się dopiero na stawie biodrowym. Jeśli coś kończy się na stawie biodrowym, to musi mieć wpływ na pracę dna miednicy. O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Trochę anatomii


Stopa to stosunkowo mała powierzchnia naszego ciała, ale od jej ułożenia i pracy zależy bardzo wiele w naszym ciele. Stopa oddziałuje między innymi na nasze kolana, biodra, miednicę, kręgosłup i głowę.

Taka mała a znajduję się w niej:

-26 kości (na powierzchni dwóch stóp znajduje się ¼ wszystkich kości człowieka),

-21 mięśni,

-107 więzadeł i ścięgien,

-33 połączenia stawowe.

Stopa pełni funkcję amortyzacji przeciążeń, podtrzymuje i stabilizuje ciało, zapewnia termoregulację, informuję nas dzięki receptorom o podłożu i umożliwia przemieszczanie się.

Nasza prawidłowa postawa ciała jest również mocno zależna od ułożenia stopy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że czując jakiś lekki ucisk dyskomfort w podbiciu stopy układamy ją w nieprawidłowy sposób a to zaburza nam już cała naszą postawę.

Wielokrotnie w ciągu dnia spotykamy się z sytuacjami, kiedy wiele z nas – kobiet – naraża się na różnorodne przeciążenia, przy których ustawiamy np. koślawo kolana . A co ciekawe: właśnie w takiej pozycji trudne jest, a właściwie nawet niemożliwe, aktywowanie dna miednicy, a tym samym jego ochrona.

Prawidłowo pracująca stopa podczas chodu lub podporu powinna mieć kontakt z podłożem w 3 punktach: głowa V k. śródstopia, głowa I k. śródstopia i kość piętowa.

Widoczne łuki stopy: poprzeczny, podłużny boczny i przyśrodkowy.

Stopa a MDM


Co mówi nam ta informacja w kontekście pracy mięśni dna miednicy?

Trójpunktowy kontakt stóp z podłożem gwarantuje prawidłowe obciążenie i uziemienie stopy. Tylko przy zachowaniu takich warunków nasze mięśnie dna miednicy pracują w fizjologiczny i efektywny sposób. Każda wada kończyn dolnych zmienia rozkład obciążeń i napięcia w ciele.



Co i jak robić?

Zacznij od prawidłowego ustawienia stóp na podłożu. Ustaw je równolegle, dociśnij mocno zewnętrzną krawędź stopy, piętę i pierwszy staw śródstopia. Przyśrodkowa krawędź powinna być uniesiona.

Ponadto jak najczęściej chodź boso. Stopy nie lubią być ściśnięte nawet w najwygodniejszych butach. Odłóż na bok papucie i klapeczki. Co więcej, pozwól mięśniom swoich stóp na swobodną pracę.

Przy codziennych czynnościach, podczas uprawiania sportów zwróć uwagę, by Twoje kończyny dolne były ustawione równolegle.

Ćwicz stopy, wykonuj automasaż, rozluźniaj. Chodź na palcach, na piętach, ruszaj palcami u stóp. Spróbuj czasem coś podnieść stopą.

https://youtube.com/shorts/Rgv2VJywLHI?feature=share

https://youtube.com/shorts/HPvxuhcS6U8?feature=share

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów