Na wstępie krótko czym jest rwa kulszowa.
Rwa kulszowa to promieniujący ból, który przemieszcza się wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, biegnąc od dolnej części kręgosłupa przez pośladek w dół w tylnej części nogi. Pojawia się, gdy nerw kulszowy jest podrażniony lub uciśnięty.
Rwa kulszowa to tak naprawdę objaw, który spowodowany jest podrażnieniem lub naciskiem na nerw kulszowy przez struktury przebiegające w okolicy tego nerwu. W szczególności znaczenie mają struktury przebiegające w poprzek.
W dzisiejszym artykule chciałam Wam przedstawić ćwiczenia, które pomogą w dolegliwościach bólowych . Pamiętajcie jednak, że fachową diagnozę oraz pomoc otrzymacie u lekarza, fizjoterapeuty lub osteopaty. Terapia oraz ćwiczenia zostaną dopasowane do Waszych potrzeb.
W Rzeszowie powstało jakiś czas temu wspaniałe miejsce łączące pomoc osteopaty/ fizjoterapeuty z trenerem personalnym. Osteoblog i Trenuj zdrowie znajdujące się przy ul. Hanasiewicza 10.
Uzyskacie tam kompleksową, fachową pomoc w tej i nie tylko tej dziedzinie.
Współpraca osteopaty/ fizjoterapeuty z trenerem daje ogromne możliwości. Oprócz terapii uzyskujemy od razu szyty na miarę naszych potrzeb oraz dolegliwości trening pod okiem specjalisty.
I to właśnie ten artykuł został przygotowany przez trenerkę personalną- Trenuj Zdrowie Agnieszkę Filar z gabinetu Osteoblog.
Pamiętaj, że ćwiczenia dedykowane jednej osobie mogą być przeciwwskazaniem u drugiej pomimo podobnych dolegliwości. Przygotowany zestaw ćwiczeń nie jest złotym środkiem dla każdego dlatego warto udać się do fachowca.
Ćwiczenie nr 1
Ułóż się na plecach na macie, odcinek lędźwiowy przylega do podłoża. Ugnij nogi, ułóż prawą stopę na lewym kolanie ( zmień po wykonanym ćw. stronę). Złap lewą nogę i przyciągnij do siebie, staraj się aby prawa noga była mocno odwiedzona do zewnątrz.
Ćwiczenie nr 2
Ustaw się w klęku podpartym i wykonaj tzw. koci grzbiet
Ćwiczenie nr 3
W leżeniu na plecach, odc. lędźwiowy przylega do podłogi/maty, nogi proste, ręce na boki na wysokości barków. Przełóż prawą nogę w zgięciu na lewą stronę. Staraj się odłożyć kolano na podłogę. Barki przyklejone do podłoża. Głowa skierowana w przeciwnym kierunku niż noga zgięta. Wykonaj na drugą nogę
Ćwiczenie nr 4
W leżeniu na plecach, odc. lędźwiowy przylega do podłoża. Załóż na stopę gumę, ręcznik, bluzę . Obie nogi proste w kolanach. Nogę na którą założyliśmy gumę itp. unosimy prostą w górę i dociągamy do siebie przy pomocy gumy. Wykonaj na drugą stronę
Ćwiczenie nr 5
Siad prosty. Przełóż prawą ugiętą nogę z lewą, skręć się w przeciwnym kierunku odpychając się ręką od nogi zgiętej.
Ćwiczenie nr 6
W leżeniu na brzuchu, nogi na szerokość bioder lub szerzej (jeśli czujesz dyskomfort, ból w okolicy lędźwi rozstaw szerzej nogi). Unieś się na przedramionach, postaraj się oderwać łokcie od podłoża.
Ćwiczenie nr 7
Zgiętą nogę ułóż przed sobą drugą wyprostuj w tył . Staraj się odłożyć przedramiona na podłoże, kolejnym etapem jest położenie się do przodu tak aby klatka piersiowa dotykała podłoża. Znajdź dla siebie odpowiednią wysokość ułożenia rąk na podłożu.
NOWE:
- W Rzeszowie odtworzono dawne wesele przybyszowskiego! [FOTO]
- Trwają Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie! [FOTO]
- Zmiany w Parku Sybiraków [FOTO]
- Tydzień przedsiębiorczości z uczniami rzeszowskich szkół średnich w tematyce zakładania działalności gospodarczej
- "FunPark" na Baranówce już na finiszu
- Minister Marzena Okła-Drewnowicz w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim
- Rzeszów zaprasza na Świąteczne Miasteczko na Rynku! [HARMONOGRAM GRUDZIEŃ]
- MPEC-Rzeszów na drodze do modernizacji i transformacji ciepłownictwa
- Nowy oddział ratunkowy w szpitalu MSWiA w Rzeszowie
Komentarze