W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW), przeprowadzono zabieg wtórnego wszczepienia protezy głosowej. Dzięki innowacyjnej metodzie, pacjent po 13 latach od usunięcia krtani, w wieku 76 lat odzyskał głos. Pierwszym wypowiedzianym słowem było LATO. Teraz przed pacjentem rehabilitacja logopedyczna.
Mówienie z protezą głosową, to obecnie najpopularniejsza na świecie metoda przywrócenia głosu, po zabiegu całkowitej laryngektomii. Jest też niezwykle skuteczna; zapewnia emisję najbardziej naturalnego i płynnego głosu. Umieszczana jest w niewielkim otworze między tchawicą a przełykiem. – Proteza głosowa daje łatwiejsze komunikowanie się z otoczeniem; może być wszczepiona jednoczasowo wraz z zabiegiem usunięcia krtani bądź wtórnie po zabiegu, który miał miejsce kilka lat temu, mówi dr n. med. Katarzyna Ura-Sabat.
Do wszczepienia protezy głosowej, pacjenci kwalifikowani są na podstawie wywiadu
i rozpoznania onkologicznego. Są to głównie osoby chorujące na raka krtani lub po zabiegu całkowitej laryngektomii. – Po raz pierwszy wszczepialiśmy protezę głosową, pacjentowi, który 13 lat temu przeszedł zabieg usunięcia krtani, tłumaczy Ura-Sabat. – Na temat możliwości zabiegu, mężczyzna dowiedział się z mediów i podczas spotkania pacjentów laryngektomowanych. Następnie zgłosił się do szpitala, pozytywnie przeszedł kwalifikację
i zabieg, a teraz pod okiem logopedy rozpoczął naukę mówienia. Pierwsze słowo jakie wypowiedział, to LATO.
Klinika Otorynolaryngologii w KSW, jako standard proponuje pacjentom wszczepienie protezy głosowej, która umożliwia odzyskanie głosu i komunikowanie się w krótkim czasie po zabiegu. Ponadto pacjent ma zapewnioną rehabilitację oddechową, która wspomagana jest nowoczesnymi wymiennikami ciepła i wilgoci oraz rurkami silikonowymi. Podczas laryngektomii zostają usunięte struny głosowe, a wszczepienie protezy głosowej umożliwia pacjentowi bardziej zrozumiałe i szybsze komunikowanie się z otoczeniem oraz poprawia jakość życia pacjenta po zabiegu. – Do wszczepienia protezy nie kwalifikujemy wszystkich osób, dodaje Ura-Sabat. – Główne przeciwskazania, to zbyt duże zaawansowanie kliniczne, choroby otępienne mózgu i niedowład kończyn górnych po przejściu udaru mózgu.
Od czerwca 2021 roku, pod kierownictwem dra n. med. Krzysztofa Szubera z Kliniki Otolaryngologii KSW, przeprowadzono 15 zabiegów wszczepienia protez: 11 implantacji pierwotnych i 4 zabiegi wtórnej implantacji.
Tekst i zdjęcie: KSW nr 1 w Rzeszowie.
NOWE:
- W Rzeszowie odtworzono dawne wesele przybyszowskiego! [FOTO]
- Trwają Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie! [FOTO]
- Zmiany w Parku Sybiraków [FOTO]
- Tydzień przedsiębiorczości z uczniami rzeszowskich szkół średnich w tematyce zakładania działalności gospodarczej
- "FunPark" na Baranówce już na finiszu
- Minister Marzena Okła-Drewnowicz w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim
- Rzeszów zaprasza na Świąteczne Miasteczko na Rynku! [HARMONOGRAM GRUDZIEŃ]
- MPEC-Rzeszów na drodze do modernizacji i transformacji ciepłownictwa
- Nowy oddział ratunkowy w szpitalu MSWiA w Rzeszowie
Komentarze