W tegorocznej edycji konferencji „Nauka i pasja kluczem do sukcesu", organizowanej przez Dział Nauki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, licznie wzięli udział studenci z całej Polski. W konferencji udział wzięło ponad 100 młodych naukowców z 17 uczelni (akademii, uniwersytetów i politechnik oraz innych uczelni publicznych i niepublicznych), na różnym etapie swojej ścieżki naukowej: w większości byli to studenci, ale również doktoranci i doktorzy, a także zdolni uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, którzy nie odstawali poziomem od swoich starszych kolegów, czego dowodem są zdobyte dwa wyróżnienia na najciekawsze prezentacje – podsumowuje Monika Ślepecka z Działu Nauki WSIiZ, organizatorka konferencji. Uczestnicy zaprezentowali łącznie 56 referatów, zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Wzięłam udział w konferencji, ponieważ chciałam zobaczyć jak wygląda środowisko naukowe – takie jeszcze nie do końca profesjonalne, bo tutaj mamy do czynienia z wystąpieniami prowadzonymi głównie przez studentów. Wydaje mi się, że to jest bardzo ciekawe i rozwijające – mówi Agata Aftowicz – studentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która uzyskała I miejsce w panelu Innowacje w ekonomii, finansach i zarządzaniu.
Anetta Bała, studentka WSIiZ na kierunku Zarządzania II stopnia, która uzyskała wyróżnienie w panelu Innowacje w ekonomii, finansach i zarządzaniu, zdradza szczegóły swojego wystąpienia: W trakcie konferencji mówiłam o wskaźnikach fiskalizmu i jak wpływają one na liczbę nowootwieranych działalności gospodarczych w ramach Unii Europejskiej. Jeśli ktoś interesuje się, gdzie są lepsze warunki do otwierania działalności niż np. w Polsce, to może zobaczyć takie porównanie: w którym kraju jest najmniejsze obciążenie podatkowe i gdzie najłatwiej rozpocząć działalność gospodarczą.
W każdym z pięciu paneli tematycznych odbył się konkurs na najciekawszy referat. W drodze głosowania sami uczestnicy wyłonili zwycięzców i wyróżnionych. Referaty, które uzyskały pozytywną recenzję, będą opublikowane w czasopismach wydawanych przez WSIiZ: Studia Humana, Social Communication oraz Financial Internet Quarterly.
W ramach konferencji odbył się również wykład otwarty pt. „Jak komunikować wyniki badań w 2022 roku? Web 2.0 i Etos 1.0". Został on wygłoszony przez dr Kamila Łuczaja. Młodzi naukowcy uczestniczyli również w warsztatach pn. „Zainspirowani nauką i technologią – inkubacja i akceleracja pomysłów biznesowych opartych na wiedzy we współpracy z korporacjami" – przeprowadził je Daniel Dereniowski, przedstawiciel firmy HugeTECH. Celem warsztatów było przekazanie praktycznej wiedzy, którą słuchacze mogą teraz wykorzystać w komercjalizacji swojej własności intelektualnej, a tym samym w jej upowszechnianiu w środowisku biznesowym.
Głównym celem konferencji była prezentacja dorobku naukowego młodych naukowców na ogólnopolskim forum, integracja środowisk akademickich, zawarcie kontaktów oraz promowanie rozwoju naukowego studentów i doktorantów, a także pokazanie możliwości łączenia nauki i biznesu poprzez współpracę z otoczeniem i komercjalizację badań.
XIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nauka i pasja kluczem do sukcesu" otrzymała wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka". Konferencję wspiera także Europe Direct Rzeszów, które zdecydowało się przyznać vouchery do księgarni o wartości 200 zł i 100 zł dla zwycięzców konkursu na poster o tematyce unijnej. Głównym partnerem konferencji było Podkarpackie Centrum Innowacji.
Info i zdjęcia: WSIiZ w Rzeszowie
Komentarze