Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nielegalny gaz chłodniczy zabezpieczony na granicy

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Korczowej udaremnili przemyt 40 kg czynnika chłodniczego.

Źródło: KAS

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej podczas kontroli prowadzonych na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy, kilkunastokrotnie w tym roku natrafili na gaz chłodniczy.
W wielu przypadkach, w samochodach osobowych posiadających zbiorniki na gaz służący do napędu pojazdów, zamiast gazu LPG, znajdował się czynnik chłodniczy. Tak było m.in. na przejściu granicznym w Korczowej, gdzie do odprawy zgłosił się  kierowca osobowego volkswagena. Podczas szczegółowej kontroli pojazdu, funkcjonariusze wykryli, że obywatel Ukrainy w zainstalowanej w bagażniku butli LPG przewozi 40 kg czynnika chłodniczego.  
Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, do którego oprócz nielegalnego towaru zajęty został także samochód. Na poczet kary grzywny, funkcjonariusze zabezpieczyli kwotę 3 tys. złotych.

 

Od początku roku funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej zatrzymali na polsko- ukraińskich przejściach granicznych na Podkarpaciu blisko 550 kg/litrów nielegalnych gazów chłodniczych, z czego 280 kg na przejściu granicznym w Korczowej.

 

Podkarpacka KAS zabezpieczyła nielegalny gaz chłodniczy wart 12 mln złotych

W ostatnich miesiącach funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu wspólnie z lubelską KAS i Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) realizowali także działania wewnątrz kraju, w ramach międzynarodowej operacji celnej. Jej celem było uderzenie w przestępczy proceder wprowadzania do obrotu gazów chłodniczych na terenie UE.

W ramach operacji, funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu przeszukali nieruchomości na terenie woj. podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.  W trakcie działań przechwycili 60 ton gazu chłodniczego o rynkowej wartości 12 mln złotych, sprzęt służący do jego przepompowywania, ponad 6700 pustych butli oraz dokumentację księgową. Funkcjonariusze zabezpieczyli również ciągnik siodłowy, dwie naczepy ciężarowe, trzy samochody dostawcze oraz jeden samochód osobowy.

 

Spełnienie wymogów związanych z legalnym obrotem gazem chłodniczym wiąże się z posiadaniem specjalnych pozwoleń i kontyngentów oraz zapłatą należności w postaci cła i podatku VAT. Zamiast tego, sprowadzany spoza UE gaz, pochodzący z różnych transportów był przeładowywany, mieszany, usuwany spod dozoru celnego po to, aby wprowadzając towar do szarej strefy osiągać także dodatkowy zysk w postaci pomijania podatków dochodowych i innych opłat środowiskowych.

W sprawie zatrzymane zostały dwie osoby. To obywatele Polski i Ukrainy. Mężczyźni usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych, polegających na usunięciu zabezpieczeń celnych i usunięcia spod dozoru towarów oraz transportu odpadów lub substancji zagrażającym życiu lub zdrowiu człowieka.

Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów.



 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów